Skip to main content
فهرست مقالات

نیازهای اطلاعاتی موسیقی دانان ایرانی

نویسنده:

علمی-ترویجی/ISC (9 صفحه - از 13 تا 21)

کلیدواژه ها :

نیازهای اطلاعاتی ،ایرانی ،موسیقی‌دانان

کلید واژه های ماشینی : نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان ایرانی، موسیقی، منابع اطلاعاتی، اطلاعاتی موسیقی، موسیقی‌دانان، منابع اطلاعاتی غیر مکتوب، کتاب، مجاری غیر رسمی کسب اطلاعات، بررسی نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان، رفتارهای اطلاع‌یابی متخصصان مراکز تحقیقات

پژوهش حاضر با استفاده از روش پیمایشی، نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان ایرانی را مورد بررسی قرار داده است.یافته‌ها نشان می‌دهد از میان منابع اطلاعاتی مکتوب، استفاده از کتاب به میزان 6/26 درصد و در میان منابع اطلاعاتی غیر مکتوب، استفاده از نوار صوتی به میزان 4/25 درصد مورد توجه موسیقی‌دانان بوده است.همچنین 3/38 درصد جامعه مورد تحقیق، فعالیت عملی در کار موسیقی را به منزله انگیزه اصلی در مطالعه منابع اطلاعاتی ذکر کرده‌اند.میزان ضایت 4/34 درصد جامعه مورد تحقیق از مجموعه‌سازی کتابخانه‌ها بسیار کم بود و تنها یک درصد آنها از مجموعه‌سازی رضایت کامل داشتند.

خلاصه ماشینی:

"هرگاه هدف هر کتابخانه پاسخ به نیاز اطلاعاتی و استفاده بهینه از منابع اطلاعاتی باشد، بازتاب دیدگاه‌های موسیقی‌دانان ایرانی درباره خدمات کتابخانه‌های موسیقی و باالطبع نتایج حاصل از این بررسی می‌تواند در تعیین خطمشی، سازمان‌دهی منابع، برنامه‌ریزی‌های اطلاعاتی، و مجموعه‌سازی دقیق کتابخانه‌های مورد نظر مؤثر باشد. -مطالعه درباره نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان و منابع مورد نیاز آنان، نقایص احتمالی در نشر مواد موسیقی را روشن می‌کند و باعث ترغیب دست‌اندرکاران تولید اطلاعات در نشر کتاب‌های تألیفی و ترجمه‌ای و توجه بیشتر به نشریات موسیقی و تولید مواد شنیداری خواهد شد. هدف پژوهش تعیین نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان ایرانی، نحوه دستیابی آنها به اطلاعات مورد نیاز، و شناخت روند مجموعه‌سازی کتابخانه‌های موسیقی شهر تهران، هدف اصلی این پژوهش محسوب می‌شود. بررسی مجاری غیر رسمی کسب اطلاعات همان‌طور که اطلاعات جدول شماره 3 نشان می‌دهد، فعالیت عملی در کار موسیقی با اختصاص 3/38 درصد از مجموع پاسخ‌ها، به منزله انگیزه اصلی در مطالعه منابع اطلاعاتی محسوب شده است. بررسی میزان رضایت موسیقی‌دانان از منابع اطلاعاتی اطلاعات جدول 5 بیانگر آن است که بزرگ‌ترین مشکل در مراجعه به کتابخانه و بهره‌گیری از منابع، عدم وجود منابع مورد نیاز در کتابخانه‌های موسیقی است. بررسی مشکلات موسیقی‌دانان در مراجعه و استفاده از منابع کتابخانه در طرح سؤالمهم‌ترین مشکل در مطالعه منابع موسیقی، پایین بودن شمارگان منابع موسیقی 3/31 درصد از پاسخ‌ها را به خود اختصاص داده است(جدول 6). بر این مبنا ایجاد مراکز اطلاع‌رسانی موسیقی با مجموعه‌ای متعادل و غنی از منابع کتابی و غیرکتابی، از اقدامات مؤثر در رفع نیازهای اطلاعاتی موسیقی‌دانان است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.