Skip to main content
فهرست مقالات

گزارشی خاص از محمل های مواد دیداری - شنیداری و تاریخ شفاهی در کشورهای استوایی

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (10 صفحه - از 149 تا 158)

کلیدواژه ها :

آرشیو ،استانداردها ،مواد دیداری-شنیداری ،کشورهای گرمسیری

کلید واژه های ماشینی : مواد دیداری ، شنیداری ، آرشیو ، آب ، کشورهای گرمسیری ، مواد دید ، قارچ‌ها ، گرد و غبار ، استانداردها ، درجه‌حرارت

در کشورهای گرمسیری به دلیل شرایط مناسب آب و هوا، درجه حرارت و رطوبت بالا، گرد و غبار فراوان، آسیب‌های شیمیایی، تغییرات هیدرولیکی، رشد قارچ‌ها و فساد تدریجی، مواد دیداری و شنیداری دچار کوتاهی شدید عمر می‌شوند.برای کندسازی روند تخریب ماده و افزایش طول عمر آن، استانداردهایی بر اساس شرایط آب و هوایی کشورهای پیشرفته وضع شده است.دیتریش شولر 2 ، بر اساس تجارب خود در کشورهای آفریقایی، عربی و کارائیب، با توجه به شرایط آب و هوایی کشورهای گرمسیری و وضعیت اقتصادی نامناسب به دلیل کمبود بودجه، به تعدیلاین استانداردها در نگهداری و آرشیو مواد دیداری-شنیداری می‌پردازد.در نهایت گسترش همکاری‌های ملی و همکاری بین المللی در تأسیس یک مخزن بزرگ استاندارد در کشورهای سردسیری، گسترش همکاری با سازندگان مواد دیداری-شنیداری در خصوص تولید مواد با دوام بیشتر و بررسی توان بالقوه کشورهای گرمسیری در خصوص آرشیو و حفاظت دیجیتالی این مواد پیشنهاد می‌شود.

خلاصه ماشینی:

"چکیده:در کشورهای گرمسیری به دلیل شرایط مناسب آب و هوا، درجه حرارت و رطوبت بالا، گرد و غبار فراوان، آسیب‌های شیمیایی، تغییرات هیدرولیکی، رشد قارچ‌ها و فساد تدریجی، مواد دیداری و شنیداری دچار کوتاهی شدید عمر می‌شوند. شنیداری که این شیوه ناقص تهویه هوا را تجربه کرده‌اند، گزارش می‌کنند که نوارهای کاست صوتی و تصویری، عموما، فقط پس از گذشت 2 الی 3 سال قابلیت پخش خود را از دست می‌دهند!گرد و غبارعامل دیگری که در کشورهای گرمسیر خطر بیشتری ایجاد می‌کند تا در کشورهای دارای آب و هوای معتدل، گرد و غبار است. در هر صورت باید کاملا درک شود که هر گونه دوری از شرایط آب و هوایی مطلوب بدون شک باعث کاهش طول عمر مواد دیداری-شنیداری می‌شود. باید یک بار دیگر بگوییم که توصیه‌های ذکر شده در بالا نباید به چشم استانداردهایی دیده شوند که شرایط عادی زندگی را مختل می‌کنند بلکه، ابزارهای توصیه شده‌ای هستند برای فائق آمدن بر شرایط و موقعیت اضطراری موجود که در اثر تعامل دو عامل ناخوشایند زیر در بسیاری از کشورها به وجود آمده است:شرایط نامناسب آب و هوایی؛همراه با شرایط وخیم اقتصادی. هدف آن پرداختن به خطرات اضافی موجود در مورد موارد دیداری-شنیداری در کشورهای گرمسیرست و بر روی عوامل گرما، رطوب و گرد و غبار تأکید دارد و به همه مسائل درگیر در اثر استفاده و ذخیره این مواد نمی‌پردازد. تجربه نشان داده که بیشتر دستگاه‌های تهویه مطبوع هوا که برای خنک کردن هوای اداره‌ها و خانه‌ها و همچنین بسیاری از مخازن کوچک‌تر مواد دیداری-شنیداری در مناطق جنوبی استفاده می‌شود، در کل به عنوان لوازم مؤثر رطوبت‌زدا، کارآیی ندارند(مقایسه شود همچنین با هارکنس 48 )."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.