Skip to main content
فهرست مقالات

ابن خلدون پدر علم اقتصاد

نویسنده:

مترجم:

ISC (16 صفحه - از 135 تا 150)

کلید واژه های ماشینی : ابن‌خلدون، اقتصاد، آدام اسمیت، علم اقتصاد، ابن‌خلدون پدر علم اقتصاد، تولید، هزینه، تقاضا، مالیاتی، سود

عبدالرحمن بن محمد بن خلدون الحضرامی تونسی (1332 ـ 1406 میلادی) معروف به ابن خلدون، در کتاب خود به نام مقدمه، مبانی اصلی رشته‌های گوناگون دانش به ویژه علم تمدن (العمران) را پی ریخت؛ اما به سبب سهم چشمگیری که ابن خلدون در علم اقتصاد داشت، باید او را اگر نه «پدر» علم اقتصاد، دست کم یکی از پیشگامان برجسته در تاریخ اندیشه اقتصادی به شمار آورد. عنوان «پدر علم اقتصاد» به آدام اسمیت که آثار بزرگش حدود سیصد و هفتاد سال پس از مرگ ابن خلدون انتشار یافت، داده شده است. ابن خلدون نه تنها نخستین بذرهای بارور علم اقتصاد کلاسیک را در موضوعات تولید، عرضه و هزینه بر زمین پاشید، بلکه در طرح مباحث مصرف، تقاضا و مطلوبیت، که مبانی تئوری اقتصادی مدرن را تشکیل می‌دهند نیز پیشتاز بود.

خلاصه ماشینی:

"این ابن خلدون بود نه آدام اسمیت که نخستین بار سهم و نقش کار را به صورت یک وسیله انباشت ثروت ملت مطرح ، و خاطر نشان کرد که کار و کوشش،وافزایش در بهره‌وری و مبادله کالاها در بازارهای بزرگ، عوامل اصلی ثروت و برخورداری کشور هستند. چنان چه این اصل ابن خلدون را برای تحلیل هزینه به کار ببریم، آشکار می‌شود که حتی برای قیمت معین کالای نهایی می‌توان سود را افزایش داد هنگامی که انسان هزینه مواد خام و دیگر نهاده‌های به کار رفته در تولید را با خریدن آن‌ها به قیمت ارزان، از طریق گرفتن تخفیف یا به طور کلی خریداری آن‌ها با قیمت پایین از بازارهای دور دست، کاهش دهد؛ همان طور که ابن خلدون در بحث از فواید تجارت خارجی نشان داده است. طبق نظر ابن خلدون، درآمدهای مالیاتی نظام حاکم، به علت شکوفایی کسب و کار افزایش می‌یابد که این شکوفایی در نتیجه مالیات‌های کم، امکان‌پذیر است، نه مالیات‌های سنگین؛ بنابراین، او نخستین فرد در تاریخ بود که سنگ بنای یک تئوری برای نرخ بهینه مالیات‌بندی را بر زمین گذاشت؛ نظریه‌ای که حتی بر اندیشه طرفداران برجسته اقتصاد عرضه‌گرا نظیر آرتور لافر و دیگران تأثیرگذار بوده است. طلا و نقره، مبنای سود، دارایی و گنج هستند؛اما پول، شکل واقعی ثروت نیست؛ بلکه ثروت، از طریق کار انسان خلق می‌شود یا به صورت انباشت سرمایه واقعی پدید می‌آید؛ بنابراین، ابن خلدون بود که نخستین بار بین پول و ثروت واقعی فرق گذاشت؛ اگر چه قبول داشت که ثروت واقعی می‌تواند به وسیله پول به دست آید."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.