Skip to main content
فهرست مقالات

بازگشت به کار در بیماران قلبی عروقی

نویسنده:

(7 صفحه - از 207 تا 213)

کلید واژه های ماشینی : بیماری‌های قلبی، بیماران قلبی عروقی، عروقی، بازگشت به کار، بیماری‌های قلب و عروق، شغل، میوکارد، پزشکی، کار، کار در بیماران قلبی

مقدمه: بیماریهای قلب و عروق یکی از مهمترین دلایل مرگ و میر در جوامع بشری محسوب می شوند و بیش از 50% علت مرگ ها را تشکیل می دهند. همچنین یکی از دلایل مهم ایجاد ناتوانی و معلولیت جسمی و روانی در جامعه هستند. به همین دلیل موضوع بازگشت به کار بعد از حوادث و بیماری های قلبی یعنی بررسی توانایی جسمی و روحی فرد برای بازگشت به کار و بررسی خطرات محیط کار بیمار که می توانند باعث تشدید بیماری یا حادث دوباره قالبی شوند حایز اهمیت است. بحث: اگر فرد علیرغم نداشتن توانایی (جسمی و روحی) مناسب برای بازگشت به کار، سریع به کار برگردد دوباره دچار حادثه قلبی و یا تشدید بیماری و حتی ایجاد حادثه برای همکاران خود می گردد که به تبع آن مشکلات جسمی و مالی به همراه خواهد داشت. از طرف دیگر اگر این بازگشت دیر صورت گیرد باعث مشکلات روحی (افسردگی و ...) و مشکلات مالی فرد می شود و کارفرما بی جهت از نیروی کار متبحر بی نصیب می ماند. در کشورهای پیشرفته تمام بیماران بعد ازحوادث و مشکلات قلبی وارد برنامه نوتوانی قلبی می شوند که این برنامه از مرحله ای که فرد در بیمارستان بستری می شود وی را تحت پوشش قرار می دهد. یکی از مهمترین مراحل این برنامه، بازگشت ایمن و هر چه سریعتر بیمار به سر کار قبلی یا کادر جدید است و در طی این مرحله فرد ارزیابی و آماده می شود که آیا آماده بازگشت به کار هست یا خیر. نتیجه گیری: توانایی بازگشت به کار در قالب سه فاکتور اصلی محیطی، شخصی و شغلی ارزیابی می شود. در واقع یک پزشک بر حسب فاکتورهای محیطی (خطرات شیمیایی و فیزیکی محیط کار مثل وجود گرما و سرما و مونواکسید کربن محیط کار، نحوه شیف کاری و...) فاکتورهای شخصی (عملکرد میوکارد، درجه تخریب میوکارد، درجه ایسکمی میوکارد...) و فاکتورهای شغلی (وجود یا عدم وجود فعالیت های استاتیک، کارهای رقابتی، انرژی مورد نیاز شغل....) تصمیم می گیرد که فرد صلاحیت بازگشت به کار در شغل مورد نظر را دارد یا خیر. البته در مورد بیماریهای قلبی و عروقی مختلف ممکن است فاکتورهای دیگری در این ارزیابی دخیل باشد که به اختصار به آنها خواهیم پرداخت.

خلاصه ماشینی:

"حوادث و بیماری‌های قلبی یعنی بررسی توانایی جسمی و روحی فرد برای بازگشت به کار و بررسی خطرات محیط کار بیمار که می‌توانند بحث:اگر فرد علیرغم نداشتن توانایی(جسمی و روحی)مناسب برای بازگشت به کار،سریع به کار برگردد دوباره دچار حادثه قلبی و یا تشدید در کشورهای پیشرفته تمام بیماران بعد از حوادث و مشکلات قلبی وارد برنامه نوتوانی قلبی می‌شوند که این برنامه لز مرحله‌ای که فرد کار قبلی یا کار جدید است و در طی این مرحله فرد ارزیابی و آماده می‌شود که آیا آماده بازگشت به کار هست یا خیر. نتیجه گیری:توانایی بازگشت به کار در قالب سه فاکتور اصلی محیطی،شخصی و شغلی ارزیابی می‌شود. )تصمیم می‌گیرد که فرد صلاحیت بازگشت به کار در شغل مورد نظر را دارد یا خیر. مورد بیماری‌های قلبی و عروقی مختلف ممکن است فاکتورهای دیگری در این ارزیابی دخیل باشد که به اختصار به آنها خواهیم پرداخت. یکی از اهداف مهم این برنامه برگرداندن بیماران به کار است. نیازهای فیزیکی و روانی شغل و ظرفیت فرد در مورد بازگشت به کار اعتقاد دارند نوبت کاری باعث افزایش انرژی مورد نیاز شغل می‌شود و این مهم است که به شرایط ایمنی محیط کار،ماهیت کار رضایت شغلی قبل از حادثه قبی برای بازگشت به کار مهم است. به‌طور خلاصه ارکان اصلی ارزیابی فرد برای بازگشت به کار براساس مقایسه ظرفیت هوازی فرد(ارزیابی بوسیله تست ورزش) جدول 1-عوامل مرتبط با توانایی بازگشت به کار بیماری‌های قلبی عروقی(2) کار افراد بعد از موارد ذکر شده و پس از ارزیابی ظرفیت هوازی فرد به‌ پر واضح است که این افراد برای کار در محیط گرم مناسب نیستند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.