Skip to main content
فهرست مقالات

نگاهی کلی به اسباب صدور احادیث

نویسنده:

ISC (17 صفحه - از 30 تا 46)

کلیدواژه ها :

اهمیت ،اسباب صدور احادیث ،موانع ،کتب ،نقل و نگارش ،موضوعات

کلید واژه های ماشینی : حدیث، اسباب صدور احادیث، صدور، سبب صدور حدیث، اسباب ورود الحدیث، صدور احادیث از معصومان علیهم‌السلام، اسباب ورود حدیث، فهم حدیث، سبب، زمینه‌های صدور احادیث از معصومان

بهترین راه آشنا شدن با رهنمودهای پیامبر اکرم صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و ائمه اطهار علیهم‌السلام ، استفاده از سخنان ایشان است . برای بهره‌گیری از کلام ایشان ، باید به عواملی که در فهم حدیث موءثرند ، توجه کرد . یکی از این عوامل ، شناخت و آگاهی از زمینه‌های صدور احادیث از معصومان علیهم‌السلام است . پژوهش حاضر گامی در راه آشنایی با اسباب صدور و زمینه‌های آن است . بدین منظور ، پس از مطالعه و بررسی منابع مختلف و جمع‌آوری اطلاعات لازم ، مطالب در دو بخش تنظیم شده است . در بخش اول ، مباحثی همچون تعریف ، اهمیت ، فواید و آثار مربوط به آن مطرح گردیده و در بخش دوم ، تحت عنوان اسباب صدور احادیث به بحث و بررسی درباره انواع احادیث با توجه به اسباب صدورشان و نیز موضوعات اسباب صدور پرداخته شده است . در آخر نیز مباحث مطرح شده جمع بندی گردیده است .

خلاصه ماشینی:

"(19) هر چند مطالب گفته شده می‌تواند درست باشد ، اما به نظر می‌رسد چنین نیست که تمام احادیث ، با توجه به سبب صدورشان قابل فهم باشند و درک آنها وابسته به سبب صدورشان باشد ، بلکه بسیاری از آنها به خودی خود دارای معنای واضح و روشنی هستند و سبب صدور ، فقط مصداقی خارجی و نمونه‌ای است که حدیث ، درباره آن گفته شده است . بعضی از سبب صدورها که در آنها سوءال پرسشگر یا وقوع حادثه ای نقل شده است ، جزئی و قابل ذکر بودند ، اما بعضی از اسباب صدور حدیث کلی بودند ؛ مانند بحث‌های متوالی درباره یک موضوع ، طی چند روز یا چند هفته یا چند ماه ؛ از جمله ، جلسه‌های تفسیر آیات قرآن کریم ، جلسه‌های توضیح مسائل شرعی یا اصول اعتقادی ، جلسه‌های رد شبهات روز و ... با توجه دو بحث مذکور ، می‌توان نتیجه گرفت که رویه صحابه پیامبر صلی‌الله‌علیه‌و‌آله و ائمه علیهم‌السلام به این صورت بوده است که ایشان ، بر طبق تعالیمی که از پیشوایان خود گرفته بودند ، اعتقاد داشتند که توجه به سبب صدور و نقل آن ممکن است باعث حصر معنای حدیث در آن مورد خاص شود . این احادیث دارای سبب صدور بوده‌اند ؛ اما یا به دلایلی ، مانند توجه بیش ازاندازه به خود حدیث ، محدودیت نوشت افزار ، ممنوعیت نقل و نگارش حدیث ، شرایط تقیه ، حفظ سینه به سینه سبب صدورشان نقل نشده است و یا اصحاب معصومان علیهم‌السلام برای جلوگیری از حصر معنای حدیث و اجتناب از برداشت‌های سطحی و محدود آنها را نقل نکرده‌اند ."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.