Skip to main content
فهرست مقالات

ضرب و شتم مدیر جریده میهن

نویسنده:

ISC (11 صفحه - از 79 تا 89)

کلید واژه های ماشینی : روزنامه ، مدیر ، اصفهان ، شیروانی ، ژاندارمری ، ابو طالب خان بنان السلطنه ، شتم مدیر جریده میهن ، فضل‌الله‌خان ، ایران ، سیاسی

مقاله حاضر، شرح واقعه دستگیری، توقیف و شکنجه بنان السلطان، مدیر روزنامه میهن است که توسط ماژور فضل الله خان، فرمانده ژاندارمری اصفهان، به دلیل نگارش مقاله ای با عنوان «وظیفه چیست؟»، در سال 1299 ش. انجام شد. این مقاله، با استناد به اسناد موجود در سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران تهیه شده است.

خلاصه ماشینی:

"3قبل از مهاجرت به تهران به کمیتهء دفاع ملی پیوست و به همین مناسبت،مورد نهیب قشون تزاری و ایرانی واقع شد و این زد و خورد با اجانب،تا موقع قرار داد41919و واقعهء مؤلمهء ماژور فضل الله‌ خان و توقیف روزنامهء میهن ادامه داشت. ،نوشته است: "روز پنجم سنبلهء/مردادماه 1298 خورشیدی،یک روزنامهء تندخو و عصبانی در 8 صفحه با قطع متوسط به نام میهن در اصفهان پا به‌ عرصهء انتشار نهاد و این روزنامه،پس از انتشار شمارهء دوم،هر روز با زد و خورد و کشمکش و انواع گرفتاریها و بد بختیها دست‌ به گریبان بود تا آنکه بالاخره در سی‌ام حمل/اسفند 1299،با یک‌ حادثهء فجیع و خونینی به اتفاق نویسندهء آن به سیاهچال توقیف و سپس تبعید و حبس باغشاه افکنده شد. روزنامهء راه نجات‌ چاپ اصفهان،شرح ماجرا را تحت عنوان‌"اتفاق غیر مترقبه‌"این‌طور نوشته‌ است: "در چند روز قبل آقا میرزا ابو طالب خان شیروانی،مدیر جریدهء میهن-که شبانه از کلوب ایران و انگلیس مراجعت می‌نموده-از طرف مأمورین ژاندارمری حبس و توقیف در آن اداره می‌شود. در فوق العادهء آسایش،توجه دولت را به‌ اصطلاحات بعضی جزئیات-که کلیات از آنها مرکب می‌شود- جلب می‌نماید و پاس احترامات نظام و مقام ژاندارمری را محترم‌ خوانده و سپس ترقیات بر قید ماژور فضل الله خان را به اطلاعات‌ مطلعین حوالت داده و عدم استحقاق مشار الیه را در ریاست سه‌ هزار نفر ژاندارم و غیره،علنا گفته و در پایان،خیانتی را که نسبت‌ به مدیر محترم روزنامهء میهن مرتکب شده،تقاضای محکمهء صالحه‌ را نموده که ماژور مذکور به مجازات رسد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.