Skip to main content
فهرست مقالات

عوامل موفقیت اشتراک منابع و همکاری بین کتابخانه ها نگرش سیستمی و استراتژیک

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 3 تا 22)

کلیدواژه ها :

نگرش سیستمی ،اشتراک منابع ،همکاری بین کتابخانه ها ،نگرش استراتژیک ،: اشتراک منابع ،همکاری بین‌کتابخانه‌ها

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه‌ها ، عوامل موفقیت اشتراک منابع ، اطلاعات ، اشتراک منابع ، موفقیت اشتراک منابع و هم‌کاری ، سیستم ، دسته‌بندی عوامل موفقیت اشتراک منابع ، هم‌کاری ، چارچوب دسته‌بندی عوامل موفقیت اشتراک ، دسته‌بندی

اشتراک منابع به عنوان یکی از راههای ضروری غلبه بر محدودیتهای کتابخانه‌ها در پاسخگویی به نیاز مراجعان، در قالب برنامه‌ها و اقدامهای‌گوناگون و براساس محورهای مختلفی قابل انجام است، اما آنچه پیش از طراحی و اجرای هر‌گونه برنامه‌ای باید از آن اطمینان حاصل کرد، میزان موفقیت این برنامه‌ها و آگاهی از عواملی است که بر میزان موفقیت آنها تأثیرگذار هستند. در این مقاله ابتدا عوامل موفقیت اشتراک منابع و همکاری بین کتابخانـه‌ها که در نوشته‌ها به آنها اشاره شده است ارائه گردیده‌اند و سپس برای شناخت و تحلیل بهتر، این عوامل با دید سیستمی‌ و استراتژیک دسته‌بندی و تحلیل شده‌اند.

خلاصه ماشینی:

"ir نمایه می شود) شماره نشریه: 32 _ شماره چهارم، جلد 8 پدیدآور: سیروس علیدوستی، مریم نظری مترجم: چکیده اشتراک منابع به عنوان یکی از راههای ضروری غلبه بر محدودیتهای کتابخانه‌ها در پاسخگویی به نیاز مراجعان، در قالب برنامه‌ها و اقدامهای‌گوناگون و براساس محورهای مختلفی قابل انجام است، اما آنچه پیش از طراحی و اجرای هر‌گونه برنامه‌ای باید از آن اطمینان حاصل کرد، میزان موفقیت این برنامه‌ها و آگاهی از عواملی است که بر میزان موفقیت آنها تأثیرگذار هستند. اشتراک منابع به عنوان یکی از راههای ضروری غلبه بر محدودیتهای کتابخانه‌ها در پاسخگویی به نیاز مراجعان، در قالب برنامه‌ها و محورهایی گوناگون قابل انجام است، اما آنچه پیش از طراحی و اجرای هرگونه برنامه‌ای باید از آن اطمینان حاصل کرد، وجود عواملی است که بر موفقیت آنها تأثیر می‌گذارند. در نهایت، وجود سازمانی با امکانات زیربنایی مناسب مانند دانش، نیروی انسانی، تکنولوژی،‌ رسمیت و مانند آنها که بتواند به عنوان یک سازمان هماهنگ کنندة مرکزی، کتابخانه‌ها را برای اجرای برنامه‌های همکاری هدایت و مهیا کند، از دیگر مواردی است که باید به عنوان عامل موفقیت برنامه‌های اشتراک منابع مورد توجه قرار گیرد. براساس این عوامل برای موفقیت برنامه‌های اشتراک منابع در درجه نخست باید برنامه‌ای مدون، ساختاری هدفمند و توافقنامه‌ای رسمی‌طرح‌ریزی شود که براساس آن همکاران شرکت کننده در طرح بتوانند به درکی روشن از مسئولیتها و وظایف خود، نحوه ارتباط کتابخانه‌ها با هم و پروفایل کاربران خدمات آنها در قالب همکاری دست یابند. علاوه براین اجرای برنامه‌های آموزشی مناسب و ایجاد انگیزه در همکاران از طریق پرداخت پاداش به کتابخانه‌های فعال‌تر از دیگر مواردی است که برای موفقیت برنامه‌های همکاری بین کتابخانه‌ها در بخش فرایندهای سیستم اشتراک منابع به آنها اشاره شده است."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.