Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی وضعیت شرایط فیزیکی کتابخانه های دانشگاهی ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (13 صفحه - از 185 تا 197)

کلیدواژه ها :

ساختمان کتابخانه ،وسایل وتجهیزات کتابخانه ،روشنایی کتابخانه ،رطوبت کتابخانه ،آتش سوزی کتابخانه ،آتش‌سوزی کتابخانه

کلید واژه های ماشینی : هوای داخل ساختمان کتابخانه‌های دانشگاهی ، ساختمان کتابخانه‌های بنیادی ساختمان ، داخل ساختمان کتابخانه‌های دانشگاهی ایران ، ساختمان کتابخانه‌های غیربنیادی ، کتابخانه‌های دانشگاهی ایران ، تجهیزات کنترل‌کننده رطوبت و گرد ، گرد و غبار ، غبار ساختمان کتابخانه‌های بنیادی ساختمان ، ساختمان کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای ایران ، تجهیزات تأمین‌کننده شرایط هوای مناسب

در این نوشته کیفیت هوای مناسب داخل کتابخانه برای مراجعه‌کننده و منابع کتابخانه‌ای توضیح داده شده است . روشهای پیشگیری از آتش‌سوزی، سر و صدا، گرد و غبار و هوای آلوده و سمی در محیط کتابخانه، همراه با ذکر جزئیات ارائه و ضرورت و نحوة تهیه روشناییمناسب، گرمای استاندارد، میزان رطوبت لازم و یکنواخت، تهویه و جابجایی هوا بر اساس استانداردهای کتابخانه‌ها ذکر گردیده است. همچنین، وضعیت هوای داخل ساختمان کتابخانه‌های دانشگاهی ایران و نوع وسایل و تجهیزات تأمین‌کننده شرایط هوای مناسب بررسی و در قالب جدولهایی ارائه شده است. با توجه به ارزان بودن قیمت انرژی در ایران، اکثر کتابخانه‌های مورد بررسی شرایط و امکانات لازم برای تأمین هوای مناسب در کتابخانه‌ها را فراهمکرده‌اند. از طرفی، نظر به اینکه کتابداران نقش و مسئولیت کمتری در طراحی و ساخت کتابخانه‌ها دارند، تهیه بعضی از امکانات مانند وسایل و تجهیزات کنترل‌کننده رطوبت و گرد و غبار درکتابخانه‌های دانشگاهی ایران کمترمورد توجه بوده است.

خلاصه ماشینی:

"با توجه به اینکه هزینه استفاده از برق در ایران نسبت به بسیاری از کشورها بسیار اندک است و مراجعه‌کنندگان به کتابخانه بر حسب عادت ترجیح می‌دهند در محلهای روشن‌تر و پرنورتر بنشینند، استفاده از روشنایی مصنوعی در طول روز در 92% کتابخانه‌های دارای ساختمان بنیادی و 2/94% بقیه کتابخانه‌های مورد مطالعه، ضروری تشخیص داده شده است. نوع روشنایی در کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای ایران نوع روشنایی ساختمان کتابخانه‌های بنیادی ساختمان کتابخانه‌های غیربنیادی نورمستقیم نورغیرمستقیم نورمستقیم و غیرمستقیم جمع نورمستقیم نورغیرمستقیم نورمستقیم و غیرمتسقیم جمع تعداد کتابخانه 18 6 1 25 28 4 2 34 درصد 72 24 4 100 3/82 7/11 6 100 وسایل و امکانات خنک کننده اگر چه زمستان در بیشتر نقاط ایران طولانی و بسیار سرد است، ولی فصل تابستان نیز در بسیاری از مناطق کشور بسیار گرم و خشک است. وضعیت وسایل اندازه گیری میزان رطوبت کتابخانه‌های مرکزی دانشگاههای ایران وسایل اندازه‌گیری رطوبت ساختمان کتابخانه‌های بنیادی ساختمان کتابخانه‌های غیربنیادی بلی خیر جمع بلی خیر جمع تعداد کتابخانه 1 24 25 --- 34 34 درصد 4 96 100 --- 100 100 وضعیت دستگاههای تهویه مطبوع دستگاههای تهویه مطبوع در 56% ساختمان کتابخانه‌های بنیادی و 3/35% بقیه کتابخانه‌های مورد مطالعه فراهم شده است (جدول 9). همچنین، یکی از کتابخانه‌های بنیادی و 2 کتابخانه غیربنیادی به سامانه‌های مرکزی کنترل‌کننده حریق مجهزند، با وجود اینکه استفاده از آب برای خاموش کردن آتش برای منابع کتابخانه‌ای بسیار مضر است، 20% کتابخانه‌های بنیادی و 6% بقیه کتابخانه‌ها دارای شلنگهای آب در بخشهای مختلف کتابخانه است تا در صورت آتش‌سوزی، از آنها برای مهار آتش استفاده شود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.