Skip to main content
فهرست مقالات

مدیریت منظر شهری؛ نگاهی به سند راهبردی طراحی منظر شهری تهران

نویسنده:

ISC (4 صفحه - از 72 تا 75)

کلیدواژه ها :

تهران ،منظر شهری ،طرح جامع ،مدیریت منظر ،طرح راهبردی

کلید واژه های ماشینی : منظر شهری ، سند راهبردی طراحی منظر ، طراحی منظر شهری تهران ، مدیریت منظر شهری ، برنامه راهبردی طراحی شهری ، راهبردی ، مدیریت منظر شهری تهران ، منظر شهری تهران ، سند ، طرح جامع

اسناد توسعه تهران هریک به نحوی موضوع منظر شهری را مدنظر قرار داده است. طرح جامع جدید تهران (1386) نیز با ارائه چند راهبرد در خصوص وضعیت مدیریت منظر شهری، هفت طرح موضوعی برای این امر پیشنهاد کرده که یکی از این هفت طرح، برنامه راهبردی طراحی شهری و مدیریت منظر شهری تهران است. این طرح در سه مرحله برنامه‌ریزی شده و تاکنون یک مرحله از آن مورد مطالعه و تدوین قرار گرفته است. نوشته حاضر روایتی از این طرح با رویکرد محتوایی است. که در انتها، سه نکته را در ارزیابی طرح مذکور بیان می‌دارد.

خلاصه ماشینی:

"از اساسی‌ترین ابزارهای تحقق اهداف و راهبردهای طرح جامع جدید تهران، در خصوص منظر شهری، پروژه موضوعی" برنامه راهبردی طراحی شهری و مدیریت منظر شهری تهران" است که مرحله اول آن در سال 1386 به کارفرمایی حوزه معاونت معماری و شهرسازی شهرداری تهران و توسط مهندسین مشاور «نقش پیراوش» تهیه شد. این نوشتار قصد دارد جایگاه این پروژه در سند طرح جامع تهران را با توجه به رویکرد این طرح به منظر شهری تبیین نموده و سپس محتوای برنامه و روش تهیه آن را به عنوان یکی از معدود اسناد راهبردی منظر شهری در ایران بیان کند. تکمیل و تدقیق محتوای دیگر اسناد رسمی شهر که مبنای اتخاذ تصمیمات در حوزه‌های برنامه‌ریزی، طراحی و مدیریت شهری قرار می‌گیرد و ارتقای کیفیت محیط و منظر شهری تهران در راستای اهداف طرح جامع جدید تهران نیز به عنوان وظیفه‌های فرعی این طرح در نظر گرفته شده است. در ادامه به بررسی محتوای اسناد شهرسازی موجود از منظر اطلاعات مرتبط با مبحث طراحی شهری و لایه‌های فرم کالبدی اشاره و به طور خاص، به طرح جامع و تفصیلی شهر تهران پرداخته می‌شود که سعی در تفسیر فضایی راهبردها و سیاست‌های طرح جامع بر اساس مطالعات مهندسان مشاور مناطق و مهندسان مشاور بوم‌سازگان (تهیه‌کننده طرح جامع تهران) دارد. زیرنویس تصاویر جدول 1 : پروژه‌های موضوعی و موضعی مرتبط با ساماندهی و ارتقای سیما و منظر شهری، مأخذ : سند اصلی طرح راهبردی‌ـ ساختاری "جامع" شهر تهران؛ نهاد برنامه‌ریزی توسعه شهری تهران، 1386: 9."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.