Skip to main content
فهرست مقالات

مطالعه ورید کلیوی چپ در 45 نمونه انسانی تشریح شده

نویسنده:

(5 صفحه - از 15 تا 19)

کلید واژه های ماشینی : ورید کلیوی چپ ، مطالعه ورید کلیوی چپ ، آئورت ، آئورتی ورید کلیوی چپ ، وضعیت خلف آئورتی ورید کلیوی ، جسدها ورید کلیوی چپ ، تخلیه ورید بیضوی چپ ، ورید کلیوی پشت آئورتی سمت ، بیضوی ، دانشگاه علوم پزشکی تهران

بطور معمول ورید کلیوی چپ در قدام آئورت از آناستوموز وریدهای Subcardinal veins راست و چپ تشکیل میگردد. در دوره جنینی ارتباط وریدهای Supercardinal با وریدهای Iliac و وریدهای Subcardinal یک گردن بند را حول شریان آئورت بوجود می آورد. اغلب، شاخه های خلفی این گردن بند جذب شده و از بین می رود. اما ندرتا گزارش شده است که این حلقه پایدار بوده و یا شاخه های قدامی آن جذب می گردد که منجر به وضعیت خلف آئورتی ورید کلیوی چپ می شود. در تشریحی که روی 45 نمونه جسد انسانی در دانشگاههای علوم پزشکی تهران، آزاد اردبیل، سمنان و سنندج انجام گرفته تنها در یک مورد از جسدها ورید کلیوی چپ از پشت آئورت عبور کرده و در سطح مهره L3 به بزرگ سیاهرگ زیرین (I.V.C) ختم شده است. وجود چنین واریاسونی می تواند علاوه بر فشار بر ورید کلیوی چپ بر روی تخلیه ورید بیضوی چپ نیز تاثیر منفی داشته باشد. که از نظر بالینی حائز اهمیت است. علاوه بر این آناتومی طبیعی و مسیر وریدهای کلیوی، بیضوی و شریان بیضوی تغییر می یابد عدم توجه به این واریاسیون در جراحی ها می تواند موجب آسیب به عناصر اطراف مخصوصا شریان بیضوی گردد.

خلاصه ماشینی:

"بطور معمول ورید کلیوی چپ در قدام آئورت از آناستوموز وریدهای Subcardinal veins راست و چپ تشکیل میگردد. است که این حلقه پایدار بوده و یا شاخه‌های قدامی آن جذب می‌گردد که منجر به وضعیت خلف آئورتی ورید کلیوی چپ‌ تنها در یک مورد از جسدها ورید کلیوی چپ از پشت آئورت عبور کرده و در سطح مهره L3 به بزرگ سیاهرگ زیرین‌ وجود چنین واریاسونی می‌تواند علاوه بر فشار بر ورید کلیوی چپ بر روی تخلیه ورید بیضوی چپ‌ بطور محدود گزارش شده است که ورید کلیوی چپ‌ ورید کلیوی چپ در حالی‌که در جلوی آئورت قرار دارد به‌ شکل 2:ورید کلیوی دوگانه(حلقوی)سمت چپ(اقتباس از سیبا) گرفتن احتمال وجود واریاسیون در مورد وریدهای کلیوی مهم‌ وریدهای کلیوی اعلام نمودند،در موارد دوتایی بودن ورید یک ورید کلیوی داشتند که از این میزان تنها 4/3% از خلف‌ شکل 3:ورید کلیوی پشت آئورتی سمت چپ نشاندهنده‌ واریاسیون می‌باشد که در این گزارش به آن اشاره شده است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.