Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش یک مورد بسیار نادر سندرم کمپارتمنت به دنبال شکستگی دیستال رادیوس

نویسنده:

(6 صفحه - از 28 تا 33)

کلید واژه های ماشینی : رخداد سیندروم کمپارتمنت ، سیندروم کمپارتمنت ، سیندروم کمپارتمنت حاد ، شکستگی دیستال ، بیمار ، سندرم کمپارتمنت به‌دنبال شکستگی دیستال ، باسکل شدید سیندروم کمپارتمنت ساعد ، نادر سندرم کمپارتمنت به‌دنبال شکستگی ، رخداد سیندروم کمپارتمنت حاد ، م کمپارتمنت

سیندرم کمپارتمنت یکی از عوارضی است که میتواند در بسیاری از شکستگی ها به عنوان عارضه رخ دهد. در شکستگی دیستال رادیوس هم امکان رخداد این عارضه وجود دارد، اما شایع نیست و اغلب موارد گزارش شده به صورت گزارش مورد بوده است. در این مقاله شرح حال بیماری ذکر می شود که باسکل شدید سیندروم کمپارتمنت ساعد پس از شکستگی دیستال رادیوس، به ما مراجعه نمود. افراد جوانی که دچار شکستگی دیستال رادیوس در اثر تراماهای با شدت زیاد می شوند، به شدت در معرض خطر برای رخداد سیندروم کمپارتمنت می باشند. اندازه گیری فشار کمپارتمنت و مونیتورینگ آن در این بیماران لازم و ضروری می باشد. اگر چه در موارد عدم وجود گچ سیرکولر هم رخداد سیندروم گزارش شده است، درمان مناسب برای شکستگی دیستال رادیوس در این بیماران در معرض خطر، انجام ریداکشن و سپس فیکساسیون داخلی تحت بیهوشی عمومی می باشد. استفاده از هماتوم بلوک در این بیماران، به دلیل اینکه می تواند رخداد سیندروم کمپارتمنت را تسریع کند، ممنوع می باشد. در صورت بالا بودن فشار کمپارتمنت، درمان مناسب، فاشیوتومی می باشد که البته باید در اسرع وقت انجام شود. انجام فاشیوتومی بعد از شش ساعت از شروع سیندروم کمپارتمنت، معمولا برای بیمار سکل بر جا می گذارد. در بیمار معرفی شده به دلیل عدم توجه به نکات فوق الذکر، بیمار دچار کنتراکچر ایسکمیک ولکمن شدید شده است، به طوریکه عضو مبتلا تقریبا کارآئی خود را از دست داده است.

خلاصه ماشینی:

"سیندرم کمپارتمنت یکی از عوارضی است که میتواند در بسیاری از شکستگی‌ها به‌عنوان عارضه رخ دهد. هم امکان رخداد این عارضه وجود دارد،اما شایع نیست و اغلب موارد گزارش شده به صورت گزارش مورد بوده است. حال بیماری ذکر می‌شود که باسکل شدید سندروم کمپارتمنت ساعد پس از شکستگی دیستال رادیوس،به ما مراجعه نمود. دچار شکستگی دیستال رادیوس در اثر تراماهای با شدت زیاد می‌شوند،به شدت در معرض خطر برای رخداد سیندروم کمپارتمنت‌ اندازه‌گیری فشار کمپارتمنت و مونیتورینگ آن در این بیماران لازم و ضروری می‌باشد. سیرکولر هم رخداد سیندروم گزارش شده است،درمان مناسب برای شکستگی دیستال رادیوس در این بیماران د رمعرض خطر،انجام‌ استفاده از هماتوم بلوک در این بیماران،به دلیل اینکه می‌تواند رخداد انجام فاشیوتومی بعد از شش ساعت از شروع سیندروم کمپارتمنت،معمولا برای بیمار سکل بر جا می‌گذارد. بیمار معرفی شده به دلیل عدم توجه به نکات فوق الذکر،بیمار دچار کنتراکچرایسکمیک ولکمن شدید شده است،به‌طوریکه عضو مبتلا درمان مورد پذیرش برای بیمار مبتلا به سیندروم‌ Mc Queen نشان داده است که سیندروم کمپارتمنت حاد در رخداد سیندروم کمپارتمنت است(15،16،17،14). Mc Queen افراد در معرض خطر برای رخداد سیندروم‌ مونیتورینگ فشار کمپارتمنت در این افراد را ضروری می‌داند رخداد سیندروم کمپارتمنت حاد بعد از صدمات منجر-له‌ از بیمار و تحت نظر گرفتن وی برای 48 ساعت مهم می‌باشد درمان توصیه شده برای شکستگی دیستال رادیوس در اگرچه سیندروم کمپارتمنت به دنبال شکستگی دیستال‌ رادیوس نادر است ولی احتمال رخداد آن را همواره باید مد کمپارتمنت در افراد جوان که به دنبال صدمات با انرژی زیاد"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.