Skip to main content
فهرست مقالات

غرب و بیداری اسلامی

نویسنده:

(20 صفحه - از 109 تا 128)

کلید واژه های ماشینی : اسلامی ، غرب ، بیداری اسلامی ، انقلاب اسلامی ، اروپا ، خمینی ( ره ) ، غرب و بیداری اسلامی ، سیاسی ، جهان ، انقلاب اسلامی ایران

بازخیزی اسلامی طی سالهای اخیر در سراسر جهان و دنیای غرب رشد قابل‌ توجهی داشته است.انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره)در سال‌ 1979 م،اسلام سیاسی و رویکرد به معنویت را سرعت بخشید و انقلاب‌ فکری جدیدی را در دنیا ایجاد کرد.موج اسلام گرایی،کشورهای اروپایی و آمریکایی را نیز در نوردید و تفکر دینی در این جوامع احیا شد و پای بندی به‌ سنت‌های اسلامی و حفظ ظواهر دینی گسترش یافت.با شکل گیری پدیدهء بیداری اسلامی در غرب،تحول جدیدی در روابط میان دو تمدن اسلام و غرب‌ به وجود آمد. در این نوشتار،ابعاد گوناگون تأثیر گذاری بیداری اسلامی در جوامع غربی‌ با استناد به اظهارات و نقطه نظرات اندیشمندان و صاحب نظران غربی مورد بررسی قرار گرفته است.نویسنده بر آن است تا با ارزیابی اسلام گرایی در غرب،نقش انقلاب اسلامی ایران را در گسترش بیداری اسلامی به صورت‌ ویژه‌ای تبیین کند. در این مقاله به عوامل نگرانی و ترس غرب از اسلام گرایی اشاره شده که‌ برجسته‌ترین آنها عبارتند از: 1.تصور نادرست اروپا و جهان غرب از اسلام و انقلاب اسلامی. 2.ذهنیت‌ها و خاطرات ناخوشایند باقی مانده از جنگ‌های صلیبی. 3.به خطر افتادن موجودیت اسرائیل و منافع غرب در منطقه. 4-نقش تبلیغات غرب در ایجاد نگرانی از روند بیداری اسلامی. 5.افراط گرایی مسیحی،تعصب و خشک اندیشی محافل کلیسا. 6.دغدغه اروپا و آمریکا نسبت به مصالح غرب در کشورهای عربی و اسلامی. 7.نقش برخی از سران منطقه و رژیم‌های وابسته به جهان غرب در تقویت‌ نگرانی از رشد اسلام گرایی. نگارنده در پایان به آسیب‌ها و آفت‌های بیداری اسلامی اشاره می‌کند و به‌ چندین عامل بازدارنده در این خصوص به ترتیب ذیل،اشاره می‌کند: 1.سطحی نگری و عدم درک تعالیم اسلامی 2.نادیه گرفتن نظرات مجتهدان و فقیهان اسلامی 3.خود باختگی و تقلید فرهنگی 4.گرایش به خشونت و تروریسم 5.یأس و ناامیدی در انجام رسالت الهی و انسانی 6.برگزیدن شیوه‌های نادرست مبارزاتی 7.تحریک و تطمیع نظام‌های حاکم بر کشورهای عربی و اسلامی.

خلاصه ماشینی:

"وی در مقدمه همین کتاب خود،ضمن اعتراف به احیای تفکر دینی در میان طبقات‌ مختلف اجتماعی اروپایی و شدت عطش آنان برای شناخت حقایق اسلام و انقلاب‌ اسلامی تصریح می‌کند: بعد از پیروزی انقلاب ایران در سال 1979،به طول کلی اوضاع سیاسی به گونه‌ای‌ شد که از طرف گروه‌های مختلف،اعم از زن و مرد مسلمان،شاگردان مدارس، دانشجویان،دست اندر کاران آموزش‌های دینی،پلیس،کارمندان،اعضای جوامع مذهبی‌ و کلیسایی کاتولیکی و پروستانی و همچنین احزاب سیاسی،پیوسته تقاضاهایی را در این رابطه(معرفی جامع و کامل اسلام و انقلاب اسلامی)مطرح کردند»20 گروه زیادی از مسلمانان مقیم آمریکا و اروپا،امام خمینی(ره)را به دلیل نقش‌ بیدارگری ایشان که فراتر از مرزهای ایران اسلامی بوده است،به عنوان«شخصیت‌ ممتاز قرن بیستم»دانسته‌اند. عملکرد نادرست بعضی از مقامات و سیاستمداران عربی و اسلامی وابسته به‌ جهان غرب نیز در جهت تقویت نگرانی از پیشرفت اسلام گرایی به تفکر منفی اروپاییان‌ کمک می‌کنند و بسیاری از آنان با عملکرد نابجای خود،دخالت مستقیم دشمنان را در امور داخلی کشورهای اسلامی،فراهم می‌کنند و خواسته یا ناخواسته خود را در خدمت‌ مطامع غربی قرار می‌دهند. یکی دیگر از آسیب‌هایی که پیوسته خیزش اسلامی را کاهش داده و اسلام را مورد تهدید جدیدی قرار می‌دهد،نقشه‌های فریبنده و شگردهای گوناگون سران غرب در جهت تحریک رژیم‌های حاکم بر منطقه عربی و اسلامی است و این رفتار یکی از خطرناک‌ترین و زشت‌ترین شیوه‌های استعمار غربی به حساب می‌آید که بر ضد اسلام‌ و مسلمانان اعمال می‌شود."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.