Skip to main content
فهرست مقالات

همه فلسفه زده شده اند

نویسنده:

(3 صفحه - از 32 تا 34)

کلید واژه های ماشینی : فلسفه، غرب، ایرانیان، یونان، تاریخ، دلیل اشتیاق ایرانیان به فلسفه، نظرات داریوش شایگان، عرفانی، ذهن، فلسفه زده‌شده

این نوشته، اشاره‌ای بسیار کوتاه بر نظرات داریوش شایگان درباره فلسفه و نکاتی پیرامون تاریخ و جایگاه آن است. این که فلسفه از غرب آمده، و شرق اساسا فلسفه نداشته، ایرانیان نقش اساسی در فلسفه داشته‌اند دلیل اشتیاق ایرانیان به فلسفه و... .

خلاصه ماشینی:

"ایشان اشاره دارد که، شاید چون ایرانی‌ها ذهن خیلی دیالکتیکی دارند و در طول تاریخ هم اگر بنگریم، می‌بینیم تنها کسانی که در تکوین فرهنگ اسلامی فوق العاده مشارکت عمیق داشته‌اند، ایرانی‌ها بوده‌اند و در این شکی نیست؛ بلکه یک واقعیت است که 80 تا 90 درصد متفکران اسلامی ایرانی تبارند؛ از فارابی تا ابن‌سینا و سهروردی، جز کندی که عرب است، و چرا؟ لابد این استعداد ایرانی‌هاست. د) اگر حلقه علمی و فلسفی دوره اسلامی را، که دوره افول یونان بود از تاریخ حذف کنیم، حتی خود غربی‌ها هم امروزه بدون پشتوانه بودند؛ زیرا آنچه غرب از علوم و فلسفه یونان می‌داند از طریق مسلمانان و حوزه‌های علمی ـ فلسفی آنان است. با توجه به این نکات آنچه در غرب بوده است فقط در برهه کوتاهی از تاریخ و آن هم فقط در منطقه بسیار محدود جغرافیایی بود نه همه غرب."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.