Skip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی شناسگرهای سامانه حمل ونقل هوشمند به منظور مدیریت ترافیک

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (22 صفحه - از 15 تا 36)

کلیدواژه ها :

تاپسیس ،اولویت بندی ،کنترل ترافیک ،سامانه حمل و نقل هوشمند ،شناسگرهای ترافیکی

کلید واژه های ماشینی : ارزیابی شناسگرهای سامانه حمل‌و‌نقل هوشمند ، شناسگر ، ترافیک ، اطلاعات ، شناسگرها ، شناسگر حلقه القایی ، رتبه‌بندی شناسگرها براساس معیار اقتصادی ، راداری ، ارزیابی ، خودرو

یکی از بزرگترین مشکلات زندگی در شهرهای بزرگ، افزایش روزافزون ترافیک در خیابانها و بزرگراههاست ؛ به همین دلیل استفاده از سامانه ها و تجهیزات الکترونیکی برای کنترل ترافیک بسیار حائز اهمیت است . جمع آوری دادهها، اساس شکل گیری یک سامانه حمل ونقل است . داشتن اطلاعات صحیح از ترافیک در طراحی و پیادهسازی برنامه های حمل ونقل هوشمند تاثیرگذار بوده و از این طریق می توان تصمیمات مطلوبی را در جهت بهبود ساختار ١٥  حمل ونقل اتخاذ کرد. شناسگر یا به عبارتدیگر سیستم آشکارساز خودرو جزئی با اهمیت از سامانه حمل ونقل هوشمند است که حضور یا عبور یک وسیله نقلیه را تشخیص می دهد. با بررسی های انجامشده مشخص شد تعدادی شناسگر وجود دارند از قبیل حلقه القایی (لوپ)، راداری، تصویری و ... که در حال حاضر در سطح کشور مورد استفاده قرار می گیرند. هرکدام از این شناسگرها ویژگی های خاص خودشان را دارند و می بایست مورد ارزیابی و اولویت بندی قرار گیرند. این اولویت بندی براساس روش تصمیم گیری چندمعیاره تاپسیس برطبق وزندهی با آنتروپی صورت گرفت . نتایج نشان داد که براساس این سه معیار ارزیابی ، در مورد راههای کشور، شناسگر حلقه القایی بهترین گزینه می باشد و پس از آن شناسگر تصویری و سپس راداری قرار گرفت . این اولویت بندی به انتخاب مناسب شناسگرها در شرایط مختلف که از دغدغه های جاری کارشناسان است بسیار کمک می کند.

خلاصه ماشینی:

"1. Zhao تشخیص عبور خودرو به همراه مشخصات استاتیک و دینامیک در زمان عبور: با توجه به این که تشخیص درست تردد خودرو به همراه پارامترهای آن در اساسی ترین و مهم ترین سطح قرار دارد در ذیل به شرح مختصر روش های متداول موجود در سطح دنیا پرداخته می شود:  آشکارساز قطع حلقه القائی : این سیستم با استفاده از سنسورهای مغناطیسی ، قادر به ثبت عبور وسیله نقلیه به همراه سرعت و کلاس خودرو مربوطه به تفکیک زمان و تاریخ عبور آنها می باشد؛ هم چنین این روش ، قادر به محاسبه فاصله زمانی بین دو وسیله نقلیه که از یک نقطه در طول یک خط عبور می کنند نیز هستند. Ali & George (رجوع شود به تصویر صفحه) شکل ٢- نمونه ای از حلقه اجرا شده در سطح جاده / شکل ٣- نحوه عملکرد ILD  آشکارساز راداری : سیستم آشکارساز راداری ، همان طورکه از اسم آن پیداست با استفاده از ارسال امواج در باند x محدوده ای در حدود ٦٠ متر را پوشش داده و اطلاعاتی از قبیل حجم ترافیک ، میانگین سرعت عبور خودروها، طول خودرو و کلاس آنها را مشخص می کند. با تحلیل پارامترهای تاثیرگذار بر رتبه بندی شناسگرها توسط مدل تاپسیس و تعیین وزن هر یک از معیار ها براساس روش آنتروپی ، نتایج ذیل حاصل می شود: در مورد رتبه بندی براساس پارامتر اقتصادی با شاخص های هزینه خرید، هزینه نصب و هزینه نگهداری و تعمیرات ، به ترتیب شناسگر حلقه القایی با نزدیکی نسبی (CL) ٠. Traffic Flow Detection Based on Wireless 36 Sensor Network, Journal of Networks, ISSN: 1796-2056, Vol. 8, No. 8."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.