Skip to main content
فهرست مقالات

مبانی فقهی نقش پلیس زن در یگان های ویژه

نویسنده:

علمی-ترویجی (وزارت علوم)/ISC (26 صفحه - از 49 تا 74)

کلیدواژه ها :

فقه ،موازین شرعی ،مبانی فقهی ،پلیس زن ،یگان ویژه

کلید واژه های ماشینی : مبانی فقهی نقش پلیس زن ، پلیس زن ، زن ، پلیس زن در یگان ویژه ، پلیس زن یگان ویژه ، به‌کارگیری پلیس زن ، به‌کارگیری عملیاتی پلیس زن ، بررسی مبانی فقهی نقش پلیس ، مرد ، به‌کارگیری پلیس زن یگان ویژه

واحد زنان یگان ویژة پاسداران انقلاب اسلامی در حیطه عملیات روانی ، مردم یاری ، اشراف اطلاعاتی و بدرقه و بازجویی اولیه زنان با این یگان همکاری می کند. به کارگیری عملیاتی پلیس زن در ماموریت های تخصصی تر یگان ویژه ، نیازمند بررسی مبانی فقهی و شرعی به کارگیری پلیس زن در این یگان است ؛ چراکه در انجام ماموریت های مهم آنان ، بررسی مبانی فقهی نقش پلیس زن در یگان ویژه ، زمینه شفافیت بیشتر و واکنش سریع و هوشمندانه را به دنبال خواهد داشت . این تحقیق از نوع توصیفی است که با روش کتابخانه ای ، مبانی فقهی نقش پلیس زن را در یگان ویژه در سه بخش ادله فقهی ، الزامات و احکام تکلیفی مورد بررسی قرار می دهد. یافته های تحقیق در بخش مبانی فقهی ، قرآن کریم ، سنت عملی ، دلیل عقلی و قواعد فقهی را در برمی گیرند. مشارکت پلیس زن در یگان ویژه ، مستلزم رعایت حدود شرعی ، وقار در کردار و رعایت حجاب است . در بخش پایانی تحقیق ، در ابتدا حکم تکلیفی حرمت مراجعه به غیر مماثل در موارد غیر ضروری ، لزوم به کارگیری پلیس زن در ارتباط با متهمان و مجرمان زن در راستای ماموریت های این یگان را اثبات می کند و سپس ، استفتائات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در حیطه ماموریتی واحد زنان یگان ویژه ، بر لزوم رعایت کلیه شئونات شرعی از جمله حجاب تاکید می کند.

خلاصه ماشینی:

"در بخش پایانی تحقیق ، در ابتدا حکم تکلیفی حرمت مراجعه به غیر مماثل در موارد غیر ضروری ، لزوم به کارگیری پلیس زن در ارتباط با متهمان و مجرمان زن در راستای مأموریت های این یگان را اثبات می کند و سپس ، استفتائات مقام معظم رهبری (مدظله العالی ) در حیطۀ مأموریتی واحد زنان یگان ویژه ، بر لزوم رعایت کلیۀ شئونات شرعی از جمله حجاب تأکید می کند. با توجه به اینکه ، ملاک حکم در مسئله پلیس مرد و ارباب رجوع ، متهم یا مجرم زن وجود دارد و در شرایط عادی ، ضرورتی که به واسطۀ آن حکم حرمت را بردارد نیز وجود ندارد؛ لذا می توان از مقدمات ذکر شده و به واسطۀ اشتراک حکم بین پزشک و پلیس که یکی برای حفظ سلامت جسم است و دیگری برای حفظ امنیت و سلامت جامعه ، این گونه مناط گیری کرد که در صورت وجود پلیس زن ، مراجعه به پلیس مرد وجهی ندارد و حضور پلیس زن در مأموریت ها همراه با مأموران مرد، کاملا وجه شرعی دارد. قاعدة لاضرر و لاضرار فی الاسلام قاعدة تقدر بقدرها عدم حضور پلیس زن در یگان ویژه که با مجرمان و متهمان زن نیز سروکار دارد، پلیس مرد را در مقابل ضرری چون لغزش و تخلف قرار د) قواعد فقهی قاعدة الضرورات تبیح المحظورات می دهد و نظر به آنکه حکم ضرری در اسلام وجود ندارد؛ وجوب حضور قاعدة ملازمه پلیس زن برای انجام مأموریت های زنان لازم می آید."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.