Skip to main content
فهرست مقالات

حقوق حیوانات از منظر فقه و قانون

نویسنده:

(11 صفحه - از 55 تا 65)

کلیدواژه ها :

فقه ،قانون ،حقوق ،حیوانات ،باغ وحش ،پارک حیوانات

کلید واژه های ماشینی : فقه ، حقوق حیوانات ، قانون ، قرآن ، حقوق حیوانات از منظر فقه ، اسلامی ، شکار ، حقوق حیوانات اشاره ، نفقه ، شیر

در این مقاله ، با بهره گیری از قرآن کریم ، متون فقهی و قوانین اسلامی، حقوق حیوانات بررسی و ارزیابی و برای هر یک از موارد نمونه هایی ذکر شده است . در بخش اول مقاله ، جایگاه حیوانات در قرآن مورد بررسی قرار گرفت . در بخش دوم ، به نظرات فقهـا در ارتباط با حقوق حیوانات اشاره شد. فقه اسلامی اشارات ظریف و مهمی در این موضوع دارد که این اشارات حاوی نکتـه هـای اخلاقی فراوانی است . در بخش سوم به قوانین مرتبط با حقوق حیوانات اشاره شد؛ سپس با بیان ضعف قوانین جاری در تناسـب با نظرات فقها و بیتوجهی مردم به رعایت این حقوق ، راهکار تبدیل باغ وحش به پارک حیوانات ، برای بهبود وضـعیت حیوانـات ارائه شده است .

خلاصه ماشینی:

"حقوق حیوانات از منظر فقه و قانون الهام صالحی ١، ناصر سلمانی ایزدی ٢ ١ کارشناسی ارشد فقه و مبانی حقوق اسلامی، دانشگاه سمنان ٢ استادیار دانشگاه حکیم سبزواری چکیده در این مقاله ، با بهره گیری از قرآن کریم ، متون فقهی و قوانین اسلامی، حقوق حیوانات بررسی و ارزیابی و برای هر یک از موارد نمونه هایی ذکر شده است . در بخش سوم به قوانین مرتبط با حقوق حیوانات اشاره شد؛ سپس با بیان ضعف قوانین جاری در تناسـب با نظرات فقها و بیتوجهی مردم به رعایت این حقوق ، راهکار تبدیل باغ وحش به پارک حیوانات ، برای بهبود وضـعیت حیوانـات ارائه شده است . » (طباطبایی، بیتا، ص ١٠٣) پس آن ها نیز دارای حقوقی هستند؛ در غیر این صورت ، حشر آن ها معنی ندارد «در آیات متعددی از قرآن ، مطالبی دیده میشود که دلیل قابل ملاحظه ای برای فهم و شعور بعضی از حیوانات محسوب می شود. گرچه ایران به تعدادی از کنوانسیون های حمایت و حفاظت از حیوانات پیوسته ، ولی بنا بر سفارشات قرآنی و فقهی که متذکر شدیم ، نگهداری حیوانات در قفس های باغ وحش ، نقض آشکار حقوق حیوانات است که برای حل این موضوع راهکار استفاده از پارک حیوانات پیشنهاد میشود که این مسئله باید از طرف مسئولین مربوطه به طور جد مورد پیگیری قرار گیرد به گواهی آیات و سخنان پیشوایان معصوم -که درود خدا بر آنان باد - و شرح مباحثی که گذشت ، حیوانات نیز بهره ای از شعور - مطابق با وجود حیوانی خود-و احساسات و عواطف دارند؛ از همین رو حرمت دارند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.