Skip to main content
فهرست مقالات

موسیقی‌درمانی در ایران باستان تا عصر تیموریان

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (25 صفحه - از 107 تا 131)

کلیدواژه ها :

موسیقی‌درمانی ،پزشکی اسلامی ،پزشکی باستان

کلید واژه های ماشینی : موسیقی ، درمان ، پزشکی ، موسیقی‌درمانی در ایران باستان ، طب ، ایران ، بیماران ، موسیقی‌درمانی در پزشکی ایران ، علم ، دانشگاه علوم پزشکی تهران

موسیقی که طبق اعتقاد حکما، علم تالیف الحان و ادوار و نغمات و هنر بیان احساسات و عواطف و سبب انبساط و انقلاب روح بوده است، در پزشکی و درمان جایگاه ویژه‌ای داشته است. موسیقی‌درمانی در پزشکی ایران نیز از جایگاه والایی برخوردار بوده و بسیاری از پزشکان به موسیقی علمی و عملی آشنایی داشته و از ویژگی درمانی موسیقی آگاه بوده و در آثار خود پیرامون آن بحث کرده‌ و از آن به عنوان ابزاری جهت نگاهداشت تندرستی و یا درمان بسیاری از بیماری‌های روحی و جسمی سود برده‌اند. هدف پژوهش حاضر، بررسی مختصری از کاربرد موسیقی‌درمانی در ایران باستان و بخشی از دوران تمدن اسلامی با تکیه بر آرای برخی پزشکان موسیقیدان تا قرن نهم هجری قمری است.

خلاصه ماشینی:

"موسیقیدرمانی در پزشکی ایران نیز از جایگاه والایی برخوردار بوده و بسیاری از پزشکان به موسیقی علمی و عملی آشنایی داشته و از ویژگی درمانی موسیقی آگاه بوده و در آثار خود پیرامون آن بحث کرده و از آن به عنوان ابزاری جهت نگاهداشت تندرستی و یا درمان بسیاری از بیماریهای روحی و جسمی سود برده اند. الف ـ مروری بر تاریخچه موسیقیدرمانی در همه تمدن های کهن ، موسیقی نه تنها یکی از شاخه های مهم علوم محسوب می شده ، بلکه درباره جنبه های متافیزیکی و ارتباط موسیقی با جسم و روح و روان انسان ها نیز نظرات شگفتی وجود داشته که بخش هایی از آن ها حتی به صورت مکتوب به دست ما رسیده است . ) وی رساله ای فارسی نیز با عنوان رگ شناسی (علم النبض ) دارد که در تاریخ موسیقی ایران جایگاه مهمی دارد و نشان دهنده احاطه وی بر موسیقی و کاربرد آن توسط ابن سینا در پزشکی است . نتیجه گیری پس از بررسی جایگاه موسیقیدرمانی در پزشکی ایران باستان و نقش و اهمیتی که پزشکان در درمان بسیاری از بیماریهای روانی و جسمی برای آن قائل شده اند، همچنین کاربرد آن در پزشکی ایران دوره اسلامی و آثار به جایمانده از آن دوران ، به نکته حائز اهمیتی برخورد میکنیم که همانا این شاخه از پزشکی از قدیمیترین ادوار تاریخ ، در سرزمین ایران وجود داشته است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.