Skip to main content
فهرست مقالات

تعاونیها تبلور جامعه مدنی هستند

مصاحبه شونده:

کلید واژه های ماشینی : تعاونیها تبلور جامعه مدنی، تعاونی‌ها، بخش تعاون، اقتصادی، توسعه جامعه مدنی در کشور، دولت، توسعه اقتصادی و اجتماعی، تبلور فرهنگی جامعه مدنی، سرمایه‌داری و جهانی‌سازی، توجه جدی دولت به‌آن

دکتر فریبرز رئیس دانا استاد دانشگاه و متخصص در امور اقتصادی در گفتگوی کوتاهی با ماهنامه تعاون،بخش تعاون را دارای ظرفیتهای‌ فراوان برای توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور دانست که در عین‌ شایستگی دچار غفلت و غربت واقع شده است. وی باتوجه به اهتمام دولت برای توسعه جامعه مدنی در کشور،این‌ بخش را تبلور جامعه مدنی دانست و خواستار توجه جدی دولت به آن‌ در مقابل آسیب‌های ناشی از سرمایه‌داری و جهانی‌سازی شد.مطالب‌ ذیل حاصل این گفتگو است که از نظر گرامیتان می‌گذرد:

خلاصه ماشینی:

"از سوی دیگر در ایران تعداد زیادی از واحدهای تولیدی کوچک در حال فعالیت هستند که با پذیرش‌ جهانی‌سازی تعاونیها که از عمده‌ترین‌ آنها هستند و نقش پر رنگی نیز در ایجاد اشتغال و تلطیف فضای فرهنگی‌ -اجتماعی کشور دارند،با مشکلات‌ عدیده‌ای مواجه می‌شوند. *جناب دکتر شما نقش بخش‌ تعاونی را در آینده اقتصادی ایران‌ چگونه می‌بینید؟ *در ایران تعداد زیادی واحدهای‌ کوچک اقتصادی با ظرفیت‌های مناسب‌ و سرمایه‌های پراکنده فعال هستند که‌ در صورت لزوم می‌توان آنها را تحت‌ پوشش تعاونیها قرار داد و با اینکه الان‌ که بحث کوچک شدن دولت مطرح‌ شده،تعاونیها بهترین نهاد برای‌ واگذاری شرکتهای دولتی ناکارآمد هستند. *باتوجه به فضای جدیدی که از لحاظ سیاسی و فرهنگی با عنوان‌ جامعه مدنی در ایران شروع شده به‌ نظر شما تعاونی‌ها چقدر می‌توانند در گسترش این فضا مثمر ثمر باشند؟ *تعاونی‌ها جلوه و تبلوری از جامعه مدنی هستند که به علت رابطه‌ عمیقی که با مردم دارند یکی از مهم‌ترین نهادهای برای مشارکت و حضور مردم محسوب می‌شوند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.