Skip to main content
فهرست مقالات

هدف و هدف گذاری در برنامه ریزی ملی و راهبردی

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 217 تا 232)

کلیدواژه ها :

برنامه‌ریزی استراتژیک ،اهداف ملی ،نظام تصمیم‌سازی ،هدف‌گذاری ملی

کلید واژه های ماشینی : اهداف، استراتژی، هدف‌گذاری در برنامه‌ریزی ملی، اهداف ملی، سیستم، هدف و هدف‌گذاری، استراتژیک، چشم‌انداز، تعیین اهداف و هدف‌گذاری، برنامه‌ریزی ملی و راهبردی

تعیین اهداف و هدف‌گذاری از مهم‌ترین مراحل و ابعاد برنامه‌ریزی استراتژیک و ملی است.مقالهء حاضر به تناسب این اهمیت و با بهره‌گیری از رهیافت مفهومی به‌ تحلیل روشمند و سیستماتیک اهداف ملی پرداخته است.برای این منظور ابتدا اجزای‌ برنامه‌ریزی در سطوح مختلف فروملی،ملی و فراملی،به مثابه یک کل یا سیستم در نظر گرفته شده‌اند.نویسنده در ادامه ضمن اذعان به وجود الگوهای مختلف در چینش‌ و تعیین تقدم و تأخر این اجزا؛هویت و جایگاه اهداف ملی را در نسبت با دیگر اجزا همچون آرمان‌ها،ارزش‌ها،منافع،استراتژی‌ها و مانند آن،تعیین کرده است.پس از آن‌ نیز تقسیمات اهداف ملی با توجه به معیارهایی چون زمان‌بندی،طبقه‌بندی حوزه‌ها و منابع ارایه شده است.نویسنده بر آن است که اهداف ملی می‌بایست به گونه‌ای کلی، زمان‌مند،کمیت‌پذیر،شفاف،محاسبه‌پذیر،منطقی و مطابق با آمال و منافع ملت تنظیم‌ و اعلام شوند تا همچون پلی ارتباطی،پیونددهنده تقاضاها و اهداف خرد با آرمان‌ها و اهداف غایی باشند. بخش پایانی مقاله به تبیین نسبت چشم‌انداز بیست سالهء جمهوری اسلامی با اهداف ملی اختصاص دارد و جایگاه آن را در میان سیاست‌های کلی نظام و برنامه‌های پنج ساله توسعه مشخص می‌کند.نویسنده در پایان به ارایه راهکارهایی در جهت انطباق بیشتر سند چشم‌انداز بیست ساله با ویژگی‌های اهداف ملی می‌پردازد.

خلاصه ماشینی:

"و تعیین تقدم و تأخر این اجزا؛هویت و جایگاه اهداف ملی را در نسبت با دیگر اجزا جهت انطباق بیشتر سند چشم‌انداز بیست ساله با ویژگی‌های اهداف ملی می‌پردازد. متشرک و منابع ملی با تمرکز بر اهداف میسر است و توسعه اجتماعی و اقتصادی نیز با تعیین‌ بر این اساس وقتی از هدف بحث می‌شود باید به اجزای دیگر نیز توجه داشت زیرا در مقصود از آن در این بحث،روش‌ها و طرح‌های کلی برای دستیابی به اهداف است. تعیین نمود،اما مقصود آن است که هدف ملی از یک سو با آرمان فاصله دارد و از سوی دیگر دارای ویژگی ملی و کلی است و به همین دلیل از مراتب پایین‌تر در اهداف کوتاه‌مدت و بخشی‌ Longtermgoals البته ممکن است تقسیمات دیگری نیز در این مورد وجود داشته باشد. 29نکته قابل توجه آن است که سیستم مدیریتی باید به نحوی طراحی شود که‌ بیست ساله قرار گیرند)تدوین و تصویب اهداف ملی نیز از فرآیندی مشابه با دو مورد فوق‌ پیروی می‌کند که از جنبه‌های مدیریتی لازم است ترتیب این اهداف و شکل اجرای آنها در در این مقاله نیز با توجه به مشکلات مفهوم‌بندی‌های ملی، لازم است هویت چشم‌انداز کشور مورد توجه قرار گیرد. برنامه‌ریزی است و گاهی شکل هدف نیز به خود می‌گیرد-و نیز چشم‌انداز بیست ساله کشور چشم‌انداز بیست ساله اگرچه در دسته اهداف جای می‌گیرد اما از یک سو با توجه به مدت‌ به همین دلیل شاید نتوان چشم‌انداز را به عنوان سند اهداف ملی کشور تلقی نمود. اهدافی بین چشم‌انداز و اهداف برنامه‌های پنج ساله نیز امکان‌پذیر است."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.