Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

مثنوی در شعر علی معلم دامغانی

نویسنده:

(5 صفحه - از 18 تا 22)

کلیدواژه ها :

مثنوی ،انقلاب اسلامی ،ردیف ،قافیه ،علی معلم ،موسیقی کلمات ،باستان‌گرایی وزن بلند ،وزن کوتاه

کلید واژه های ماشینی : مثنوی ، شعر ، رجعت سرخ ستاره ، شعر علی معلم دامغانی ، فارسی ، مثنوی در شعر علی ، علی معلم ، وزن ، ادب ، شاعر

قالب مثنوی یکی از وجوه تمایز شعر فارسی از عربی است.با ارزش‌ترین آثار ماندگار ادب‌ فارسی هم‌چون منظومه‌های زیبایی مثنوی مولانا و عطار و آثار گران‌قدر فردوسی و سعدی،در این قالب ارائه شده است.قالب مثنوی پس از انقلاب اسلامی دست‌خوش تحولات بسیاری در مضمون،اوزان و واژگان گردید. «علی معلم»آغازگر نوآورهایی در این قالب پس از انقلاب است.او با زبانی فخیم و حماسی،مضامین استوار و باشکوه ایمان،عقیده و عشق به ارزش‌های والای مکتبی را در قالب‌ مثنوی ارائه کرده است.درخشش«علی معلم»با انتشار دفتر«رجعت سرخ ستاره»نمایان شد و او را به عنوان شاعری ابداعگر و صاحب‌سبک مطرح کرد. باستان‌گرایی در زبان(به صورت استفاده از واژه‌های کهن و دور از ذهن و استفاده از دانش‌های‌ ادبی و دینی)،فراوانی تلمیحات و پیچیدگی بیان و معانی و آمیختگی حماسه و عرفان،از مهم‌ترین‌ ویژگی‌های مثنوی‌های«علی معلم»است.

خلاصه ماشینی:

"قالب مثنوی یکی از وجوه تمایز شعر فارسی از عربی است. فارسی هم‌چون منظومه‌های زیبایی مثنوی مولانا و عطار و آثار گران‌قدر فردوسی و سعدی،در این قالب ارائه شده است. قالب مثنوی پس از انقلاب اسلامی دست‌خوش تحولات بسیاری در «علی معلم»آغازگر نوآورهایی در این قالب پس از انقلاب است. مثنوی ارائه کرده است. مثنوی-علی معلم-انقلاب اسلامی- قالب مثنوی یکی از وجوه تمایز شعر فارسی زبان پدید آورده‌اند-هرچند این قالب‌ با نام مزدوجه در شعر عرب متداول است. این قالب ایجاد کرده است. مثنوی بیش از ساختار ظاهری آن در این دوره‌ در شعر شاعران این دوره گشود و تحولی‌ دشواری زبان شعر علی معلم در حوزه‌ی‌ مثنوی استفاده کردم و با این کار هم‌آگاهانه‌ مجال بحث در آن بیش‌تر است و این کاری‌ گذاشته است و بارهای معنایی شعر من نیز شعر فارسی جلب توجه می‌کند که با دیگر از ویژگی‌های شعر علی معلم است. علی معلم سرشار از این اشارات تاریخی و یکی دیگر از ویژگی‌های شعر معلم‌ یا با تفاوت‌های اندک در یک شعر است. این فصل را من تازه خواندم عاشقانه است علی معلم در مورد این آمیختگی و وزن این مثنوی همان«افسانه»ی‌ در این مثنوی باشکوه و ضخیم و پرمایه، است با این مطلع:روزی که در جام شفق مل کرد خورشید قافیه و هم‌راهی موسیقی در این وزن نسبتا دیگر ویژگی‌های شعر اوست که در مثنوی‌ درون‌مایه‌ی این مثنوی بلند بسیار غنی و در این مثنوی از تعابیر خاص تورات و دیگر مذهبی‌اش در این مثنوی مثل مثنوی‌های‌ برای بیان مفاهیم جدید در شعر فارسی قرن‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.