Skip to main content
فهرست مقالات

سیمای مردم عادی در تاریخ بیهقی

نویسنده:

(4 صفحه - از 12 تا 15)

کلیدواژه ها :

حکومت ،مردم ،جنگ ،رعیت ،تاریخ بیهقی ،امیر مسعود

کلید واژه های ماشینی : مردم عادی در تاریخ بیهقی ، تاریخ بیهقی ، مردم ، مردم عادی ، سیمای مردم عادی در تاریخ ، مردم عادی روزگار بیهقی ، رعیت ، جنگ ، زنان ، شهر

نویسنده‌ی محترم در این مقاله سعی کرده‌ است در خلال صحبت‌ها و حکایت‌هایی که‌ بیهقی بیان می‌کند و با بررسی و تأمل در آن‌ها تصویری از مردم عادی روزگار بیهقی را نشان‌ دهد.مقاله را با اندک تلخیص ملاحظه‌ می‌کنید.

خلاصه ماشینی:

"بیهقی بیان می‌کند و با بررسی و تأمل در آن‌ها تصویری از مردم عادی روزگار بیهقی را نشان‌ (یوسفی،ص 47)این مردم سمتی جز امیر(بیهقی،ص 794)از مردم عادی‌ استفاده در تاریخ بیهقی است و معانی‌ اطلاق می‌شده است:«از همه جنس مردم‌ مردم استفاده کرده که اطلاق بر عامه است. است:«دست‌آویزی قوی بوده و مردم ایشان‌ می‌رسید و از این جانب نیز مردم می‌رفت. مردم شهر نیز دو دسته‌ ارتباط مردم با دستگاه حکومت آن‌گاه از اطاعت مردم از امیر صحبت‌ مسعود دستور می‌دهد مولازاده‌ای را که به‌ امیر مسعود تلاش می‌کند تا راه حج را برای مردم سخت‌تر از زمانی است که باید سنگین بود که بسیاری از مردم شبانه از شهر و غارت شهرها نیز از منابع درآمد بودند مردم عادی تحمیل می‌شده است. و درآمد و کسب آن‌ها چگونه است. در مشکلاتی که برای مردم پیش می‌آید هیچ‌ امدادی از جانب دستگاه حاکمه صورت‌ نداشت این مردم عادی بودند که وظیفه‌ی‌ از دیگر کارهایی که مردم عامه در آن‌ آراستن،گاهی نیز به دستور امیر صورت‌ می‌شد و شاید به همین دلیل همه‌ی مردم را آوردن غنیمت بود که امیر مسعود را مرد است اگر از مردی دیناری ستده آید هزار داوطلب و سپاهیان رسمی گاهی نیز به‌ ج:شرکت مردم عادی در جنگ حال گاهی مردم به صورت فعال در میدان‌ ری برای دفاع از شهر خود آماده می‌شوند که افزون از بیست هزار بودند برای جنگ‌ آماده می‌کند. زنان نیز به نوبه‌ی خود در جنگ شرکت‌ می‌کند تعصب و دشمنی بین مردم بعضی‌ مردم در برابر ستم نیز به طبقه‌ی خاصه و"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.