Skip to main content
فهرست مقالات

بررسی روند خشکسالی در استان اصفهان

نویسنده:

(9 صفحه - از 3 تا 11)

کلیدواژه ها :

اصفهان ،خشکسالی ،ترسالی ،میانگین متحرک ،کلاسه‌بندی‌ داده‌های بارش

کلید واژه های ماشینی : خشکسالی، روند خشکسالی در استان اصفهان، بررسی روند خشکسالی در استان، بارش، استان، میانگین متحرک، ترسالی، روند، خشکسالی اقلیمی در غرب استان، آب

خشکسالی‌1عبارت از کمبود بارش در دوره‌ای بلند مدت است؛به‌ نحوی که باعث کمبود رطوبت در خاک و سبب کاهش آب‌های جاری‌ شود و به این ترتیب،روند طبیعی فعالیت‌های انسانی،حیات گیاهی و زندگی جانوری را بر هم بزند.برای تعیین روند وقوع خشکسالی و فراوانی آن در استان اصفهان،از روش‌های میانگین متحرک پنج ساله‌ و هفت ساله و شاخص کلاسه‌بندی داده‌ها به روش ماهر و گیز2،طی‌ یک دوره‌ی آماری سی ساله(1377-1348)استفاده شد. نتایج به دست آمده بیانگر آن هستند که خشکسالی اقلیمی در غرب‌ استان اصفهان زیاد مشهود نیست و روند آن حالت عادی داشته است و این منطقه تنها در بعضی سال‌ها،خشکسالی معمولی را تجربه می‌کند. اما همین که به سمت شرق استان پیش می‌رویم،نوسانات آب‌وهوایی‌ شدیدتر می‌شود و در نواحی مرکزی استان،خشکسالی با شدت بیش‌تری‌ خود را نشان می‌دهد.معمولا بعد از یک دوره‌ی ترسالی،خشکسالی‌ بروز می‌کند و احتمالا با روندی شدیدتر در سال‌های آینده ادامه می‌یابد. در شرق استان،از سال 62-1361 به بعد،خشکسالی روی داد که تا سال 1377 ادامه پیدا کرد و این‌روند نشان می‌داد که این خشکسالی نیز همچون مناطق مرکزی استان،تا چند سال بعد ادامه یافت.چون‌ خشکسالی در شرق استان در مقایسه با نواحی غربی و مرکزی استان، همواره از شدت بیش‌تر و تداوم طولانی‌تری برخوردار است پیش‌بینی‌ می‌شد که سال‌های بعد از 1377 این پیش‌بینی را تأیید کرد.)

خلاصه ماشینی:

"حمیدرضا مرادی عبد الله نوروزی بررسی روند خشکسالی‌ در استان اصفهان چکیده خشکسالی‌1عبارت از کمبود بارش در دوره‌ای بلند مدت است؛به‌ نحوی که باعث کمبود رطوبت در خاک و سبب کاهش آب‌های جاری‌ شود و به این ترتیب،روند طبیعی فعالیت‌های انسانی،حیات گیاهی و زندگی جانوری را بر هم بزند. برای تعیین روند وقوع خشکسالی و فراوانی آن در استان اصفهان،از روش‌های میانگین متحرک پنج ساله‌ و هفت ساله و شاخص کلاسه‌بندی داده‌ها به روش ماهر و گیز2،طی‌ یک دوره‌ی آماری سی ساله(1377-1348)استفاده شد. کلاسه‌بندی داده‌های بارش ایستگاه خور و بیابانک تصویر صفحه مراجعه شود) در این تقسیم‌بندی،دهک‌های چهارم،پنجم،ششم و هفتم به عنوان‌ میانگین و دهک‌های اول،دوم و سوم،به ترتیب،فوق العاده خشک، خیلی خشک و خشک در نظر گرفته شدند. ب)میانگین متحرک 3،5 و 7 ساله بررسی سری‌های زمانی بارش در یک دوره‌ی آماری بلند مدت، یکی از شاخص‌های مناسب برای پیش بینی دوره‌های خشکسالی و ترسالی یا تکرار آن‌ها محسوب می‌شود. در این ایستگاه،طی دوره‌ی آماری 30 ساله‌ی مورد بررسی‌ (1377-1348)،با توجه به جدول 2،سال‌های 1352،64 و 66، سال‌های با خشکسالی بسیار شدید هستند و سال‌های 1358،59 و 72، سال‌های بیش از حد مرطوب بوده‌اند. در ایستگاه کاشان،همان‌طور که از شکل 3 استنباط می‌شود،از سال 1348 تا 1364 میزان بارش نزدیک به میانگین است و دوره‌های‌ کوته دو تا سه ساله‌ی خشکسالی و ترسالی به صورت متناوب تکرار می‌شوند. کلاسه‌بندی داده‌های بارش ایستگاه نائین تصویر صفحه مراجعه شود) مشاهده می‌شود و از سال 1372 به بعد،روند ترسالی ادامه می‌یابد(شکل‌ 4). کلاسه‌بندی داده‌های بارش ایستگاه امام قیس(سمیرم): تصویر صفحه مراجعه شود) ساله‌ی ترسالی داریم و از 1359 تا 1363 مجددا دوره‌ی خشکسالی‌ تکرار می‌شود."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.