موانع بیرونی نهضت خدمت رسانی (پدیدار شناسی سیاسی) - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

موانع بیرونی نهضت خدمت رسانی (پدیدار شناسی سیاسی)

نویسنده:

(1 صفحه - از 170 تا 170)

کلیدواژه ها :

تهاجم فرهنگی ،افکار عمومی ،اعتبار بین‌المللی ،موانع بیرونی ،موانعسیاسی ،موانع اقتصادی

کلید واژه های ماشینی : موانع بیرونی نهضت خدمت‌رسانی ، سیاسی ، نهضت خدمت‌رسانی ، بررسی عوامل سیاسی بیرونی ، موانع سیاسی بیرونی ، موانع ، خدمات ، موانع سیاسی نهضت خدمت‌رسانی ، دشمنان نظام اسلامی ، میان موانع سیاسی بیرونی

بررسی عوامل سیاسی بیرونی و بازدارنده‌ی یک نهضت درونی، در یک جامعه‌ی خاص، امری بس دشوار است و پرداختن به تمامی جوانب آن از حوصله‌ی یک مقاله‌ی کوتاه، در یک نشریه و حتی یک کتاب مفصل هم، بیرون است و جای آن دارد که جمعی از صاحب نظران سیاسی گرد هم آیند و با روشی میان رشته‌ای، به کمک علوم اقتصادی، جامعه شناختی و روان شناختی و حتی تاریخی، آنها را مورد بررسی و مطالعه‌ی دقیق و موشکافانه قرار دهند. این جستار تنها گویای کلیات عوامل بازدارنده‌ی بیرونی سیاسی و به عبارت دیگر گویای کلیات موانع سیاسی بیرونی، در راستای نهضت خدمت رسانی، است و نگاهی از فراز به آنها دارد. در این راستا ابتدا، پس از ذکر مقدمه‌ای کوتاه در تقسیم عوامل و موانع به درونی و بیرونی و تقسیم عوامل و موانع بیرونی به اقتصادی و سیاسی، راه تبیین و توصیف موانع سیاسی بیرونی را در پیش گرفته است. از میان موانع سیاسی بیرونی موجود بر سر راه نهضت عظیم خدمت رسانی، سه مورد کلی را مورد بررسی و تبیین قرار داده است. عامل اول، عامل تخریب افکار عمومی است که در دو جهت بزرگ نمایی مشکلات و کوچک نمایی خدمات، در دستور کار ارگان‌های خبری و اطلاعاتی و پایگاه‌های تبیلغاتی دشمنان نظام اسلامی قرار دارد. عامل دوم مخدوش نمودن اعتبار بین المللی نظام اسلامی است، که با دو ابزار ذیل دنبال می‌شود: الف) قوانین و کنوانسیون‌های ظاهری بین المللی که بعضا معارض و مخالف با اصول، ارزش‌ها و آرمان‌های مکتبی نظام اسلامی است. ب ) ارعاب و ایجاد ترس و وحشت، تروریسم و جاسوسی در کشورهایی که روابطی دوستانه‌ای با نظام اسلامی دارند و انتساب آنها به نظام اسلامی. عامل سوم، عامل تهاجم فرهنگی است که در کنار و فراتر از تمامی عوامل و ابزارهای دشمنان انقلاب همواره حضور داشته و دارد. این عامل اگرچه عنوان فرهنگی دارد، اما برهیچ کس پوشیده نیست که ماهیت حقیقی آن سیاسی است و در دستور کار سیاست مداران و حتی ارگان‌های اطلاعاتی و جاسوسی دشمنان نظام اسلامی قرار دارد و تئوری پردازان آن نیز مقامات سیاسی و اطلاعاتی و امنیتی آنها می‌باشند. این عامل در صدد است با هدف قرار دادن عناصر اعتماد به نفس و خودباوری ملی و دینی و اعتماد میان مردم و مسؤولین نظام اسلامی و ایجاد روحیه‌ی تجمل گرایی، رفاه زدگی، مادی گرایی و لذت پرستی، عوامل مؤثر در خودخواهی و خودمداری و نفس پرستی را رواج داده و از این طریق روحیه‌ی خدمت رسانی را، که لازمه‌ی یک نهضت خودجوش ملی است، مخدوش نماید.

خلاصه ماشینی:

"این عامل در صدد است با هدف قرار دادن عناصر اعتماد به نفس و خودباوری ملی و دینی و اعتماد میان مردم و مسؤولین نظام اسلامی و ایجاد روحیه‌ی تجمل گرایی، رفاه زدگی، مادی گرایی و لذت پرستی، عوامل مؤثر در خودخواهی و خودمداری و نفس پرستی را رواج داده و از این طریق روحیه‌ی خدمت رسانی را، که لازمه‌ی یک نهضت خودجوش ملی است، مخدوش نماید. نهضت خدمت رسانی در صورت توفیق خود در حقیقت اثبات کرده است که یک نظام سیاسی مبتنی بر شریعت و قوانین حقه‌ی الهی، در عصر تکنولوژی و ارتباطات و در میان نظام‌های سرمایه داری بزرگ و قدرتمند، اما عاری از هرگونه معنویت و ارزش‌های اخلاقی، توانسته است ضمن حفظ و گسترش ارزش‌ها و آرمان‌های اخلاقی و عقیدتی الهی، مردم را از جهت رفاه، امنیت و ثبات اجتماعی به رضایت برساند. این مشکلات گاه از لسان خود رهبر فرزانه‌ی انقلاب که سکان کشتی نظام را در دست دارد جاری شده و می‌شود، در این موضوع جای هیچ شک و شبهه‌ای نیست و قصد ما از نگارش این مقاله فرافکنی همه‌ی مشکلات و موانع به بیرون و به دستگاه تبلیغاتی دشمنان نیست، اما بر این نکته نیز بی‌هیچ تردیدی پای می‌فشاریم که بزرگ نمایی مشکلات پروژه‌ای است که نظام اطلاعاتی و تبلیغاتی دشمنان نظام اسلامی بر روی آن به شدت کار می‌کنند و آن را یک معبر مهم برای نفوذ در احساسات و عواطف امت اسلام به شمار می‌آورند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.