Skip to main content
فهرست مقالات

جنبش خرداد سال 1354 دانشگاه تبریز

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 197 تا 216)

کلیدواژه ها :

دانشگاه تبریز ،جنبش دانشجویی ،تظاهرات ،15 خرداد 1342 ،خرداد 1354 ،نیروهای مذهبی ،اعتصاب

کلید واژه های ماشینی : دانشجویان ، دانشگاه تبریز ، اعتصاب دانشجویان دانشگاه تبریز ، تظاهرات و اعتصاب دانشجویان دانشگاه ، تظاهرات ، اعتصاب ، دانشجویان مذهبی دانشگاه تبریز ، جنبش خرداد سال ، دانشگاه ، پلیس

نیروهای مذهبی در دانشگاهها، تا پیش از تظاهرات و اعتصاب دانشجویان دانشگاه تبریز در بزرگداشت یاد و خاطره‌ی شهدای 15 خرداد 42 و رهبر انقلاب اسلامی؛ هرساله در تبعیت از حرکت‌های اعتراض‌آمیز دانشجویان چپ‌گرا، در مناسبت‌های دانشجویی مانند «16 آذر» دست به اعتصاب و تظاهرات علیه رژیم پهلوی می‌زدند، اما با حرکت خرداد 1354 دانشجویان مذهبی دانشگاه تبریز به این انحصار خاتمه داده شد. این حرکت، پیامدهای ویژه‌ی خود را داشت که تماما از رنگ و بوی مذهبی برخوردار بودند. مقاله‌ی حاضر تلاشی از محقق کوشا و پژوهشگر تاریخ معاصر، در معرفی این جنبش است، آنهم برپایه‌ی اسناد و مدارک و خاطرات.

خلاصه ماشینی:

"» (1) آقای واصفی از جمله دستگیر شدگان معرفی شده در گزارش فوق نحوه‌ی دستگیری خود را چنین بازگو می‌کند: «در خرداد سال پنجاه و چهار به مناسبت پانزده خرداد، تظاهرات سنگین در دانشگاه برگزار شد. » (1) گزارشی هم از وقایع این روز تهیه و به نخست وزیری ارسال گردید: «به دنبال تظاهرات 100 نفر از دانشجویان دانشکده‌ی فنی روزهای 17 و 18 خرداد به عنوان اعتراض سیستم واحدی، که با عدم حضور آنان در جلسه‌ی امتحانی همراه بود، ظهر دیروز حدود 20 نفر از دانشجویان مزبور جلوی یکی از دبیرستان‌های شهر اجتماع و علیه حزب رستاخیز ملت ایران شعارهایی دادند که با دخالت پلیس متفرق شدند. با توجه به تظاهرات چند روزه‌ی اخیر دانشجویان آذرآبادگان که دامنه‌ی آن به داخل شهر کشیده شده است، لذا چون احتمال دارد بعضی از عوامل محرک و خرابکار اقدام به انفجار بمب در بعضی از ادارات و سازمان‌ها و موسسات و کارخانجات دولتی و یا خصوصی نمایند، خواهشمند است دستور فرمایید در صورت امکان به مسؤولین حفاظت آنها مجددا آموزش‌های لازم داده شود. » (2) در گزارش دیگری نحوه‌ی اطلاع دانشجویان تبریز از مبارزات دانشگاه‌های تهران بیان شده است: «اطلاع واصله حاکی است جواد شهرت طیلابی دانشجوی سال دوم دانشکده‌ی داروسازی دانشگاه آذرآبادگان، از عاملین و محرکین تظاهرات خیابانی اخیر دانشجویان بوده است، ضمنا نامبرده در بحث و گفتگویی اظهار داشته که اتفاقات و وقایع دانشگاه‌های تهران را به سایر رفقا با نامه توسط اتوبوس‌های مسافری شب‌رو به تبریز ارسال و صبح روز بعد به دست آنها ______________________________ 1."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.