Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

ارکان تمدن و نقش انقلاب اسلامی در اعتلای مجدد تمدن اسلامی

ISC (15 صفحه - از 19 تا 33)

کلیدواژه ها :

انقلاب اسلامی ،تمدن ،تمدن اسلامی ،انحطاط و اعتلا ،ایران و اسلام

کلید واژه های ماشینی : تمدن ، اعتلای مجدد تمدن اسلامی ، اسلامی ، تمدن اسلامی ، اخلاق ، انقلاب اسلامی ، دین ، امام ، ایران ، فرهنگ

در این مقاله ابتدا تمدن از دیدگاه ویل دورانت،برخی از حکما و فلاسفه اسلامی توصیف گردیده و ارکان آن از دیدگاه این اندیشمندان مورد بررسی قرار گرفته است.سپس به تفسیر عوامل ایجاد کننده تمدن و عوامل انحطاط آن از دیدگاه اندیشمندان مختلف بخصوص متفکرین‌ مسلمان بررسی شده و زمینه‌های تجدید حیات تمدن اسلامی توسط جمهوری اسلامی مدنظر قرار گرفته است. سرانجام به بررسی دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره)و مقام معظم رهبری درخصوص تمدن و نحوه اعتلای‌ مجدد تمدن اسلامی پرداخته‌ایم.

خلاصه ماشینی:

"مسلمان بررسی شده و زمینه‌های تجدید حیات تمدن اسلامی توسط جمهوری اسلامی مدنظر قرار گرفته است. سرانجام به بررسی دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی حضرت امام خمینی(ره)و مقام معظم رهبری درخصوص تمدن و نحوه اعتلای‌ انسان مداری)اساس و بنیاد تمدن اسلامی است و دین همه‌ و ارکان چنین تمدنی که فقط تمدن صنعتی آن تکامل یافته است به‌ اعتلای مجدد تمدن و فرهنگ اسلامی است. شده و ارکان فرهنگ اسلامی را به شرح زیر ارائه داده است: خود را از آب بیرون بکشیم،مسئله این است که ملت ایران همچنان‌ مادی،قرار دارد پایان خود را قرین یافته است اما تمدن الهی بر فرض براین است که ظهور تمدن اسلامی در آینده،تابع‌ به ظهور و آینده تمدن اسلامی ممکن است. قرن آینده فرهنگ و تمدن اسلامی فعلیت یابد این چهار اعتلاء مجدد تمدن اسلامی منوط به توجه به این مؤلفه‌ها نیز نظام اسلامی امام راحل و مقام معظم رهبری فراهم است و رسالت و تفکر اساسی ما در تمدن اسلامی است. مقام رهبری در یکی از تعابیر خود از تحقق تمدن اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی این امکان را پیدا خواهد کرد که‌ پایه‌های تمدن اسلامی را در این کشور و در تمامی جوامع اسلامی، یک فرهنگ خلاق به یک مرحله جدید از تمدن اسلامی است و اسلام و تمدن اسلامی از بین رفته است و ثانیا موانع خارجی‌ مهیا شده است و خواه‌ناخواه این تمدن با محوریت توحید و آشکار شده است البته آفاتی در این مسیر وجود دارد و بنا به‌"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.