Skip to main content
فهرست مقالات

دین و نیازهای روانی انسان

نویسنده:

(6 صفحه - از 5 تا 10)

کلید واژه های ماشینی : دین ، نیازهای روانی انسان ، دین و نیازهای روانی ، انسان ، خدا ، نیازهای روانی آدمی اشاره ، امام علی علیه‌السلام بهره فراوان ، مرگ ، سخن ، نیازها از سخنان امام

یکی از پیش‌فرضهای پذیرش دین این است که برخی از نیازهای بنیادین آدمی جز با دین‌باوری برآورده نمی‌شود. امروزه کسان بسیاری با بهره‌گیری از دانش‌های جدید، نیازهای اصیل انسانی را می‌کاوند و به پاسخ‌گویی این پرسش می‌پردازند که «آیا می‌توان از چنین نیازی سخن گفت؟» نویسنده در این مقاله به برخی از نیازهای روانی آدمی اشاره کرده و برای تبیین پاسخ‌گویی دین به این نیازها از سخنان امام علی علیه‌السلام بهره فراوان برده است.

خلاصه ماشینی:

"امروزه کسان بسیاری با بهره‌گیری از دانش‌های جدید، نیازهای اصیل انسانی را می‌کاوند و به پاسخ‌گویی این پرسش می‌پردازند که «آیا می‌توان از چنین نیازی سخن گفت؟» نویسنده در این مقاله به برخی از نیازهای روانی آدمی اشاره کرده و برای تبیین پاسخ‌گویی دین به این نیازها از سخنان امام علی علیه‌السلام بهره فراوان برده است. ملحدان، با این پیش فرض که خدا و معارف و حیانی سرابی بیش نیست، به جست و جو درباره منشأ پیدایش ادیان پرداخته و ترس و نادانی، عقده‌های روانی (1) و عواملی از این ______________________________ 1- زیگموند فروید (1856 ـ 1939 م) از کسانی است که از این زاویه به دین نگریسته و بدون استناد به شاهد و مدرکی، سرآغاز دین و بلکه تمدن بشری را چنین دانسته است: «روزی روزگاری در یک زمان بسیار دور، انسان ابتدایی و یا شاید نیاکان ما قبل انسانی انسان، در حالتی که داروین رمه آغازین می‌نامد، زندگی می‌کرد. افزون بر این، چه بسا مجازات‌های دنیوی با میزان جرم و جنایت تناسب ندارد و عدالت واقعی را برقرار نمی‌سازد؛ کسی که دستان خود را به خون هزاران نفر آلوده کرده و انبوه بی‌شماری را معلول و ناتوان ساخته است، چگونه می‌تواند مجازاتی در خور جنایت خویش دریافت دارد؟ ادیان الهی با تأکید بر زندگی پس از مرگ به این پرسش پاسخی روشن می‌دهند و در برابر هر ستمی عقوبتی در خور می‌نهند. (6) آری، تنها دین الهی است که با تأکید بر حیات جاویدان انسان و زندگی پس از مرگ، به این نیاز اصیل آدمی پاسخ می‌گوید و عطش جادوانه زیستن را فرو می‌نشاند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.