Skip to main content
فهرست مقالات

مبنای حقوق بشر

نویسنده:

(5 صفحه - از 50 تا 54)

کلید واژه های ماشینی : مفاد اعلامیه حقوق بشر عمل ، مدرن ، حقوق بشر ، مدرنیته ، بحران ، حقوق بشر دستاورد دنیای مدرن ، پست‌مدرن ، دستاوردهای دنیای مدرن ، روابط اجتماعی انسان‌ها و ملت‌ها ، اصول مواد اعلامیه حقوق بشر

آقای علی فیضی حقوق بشر را مانیفست مدرنیسم می‌داند و آن را یگانه معیار تنظیم روابط اجتماعی انسان‌ها و ملت‌ها با یکدیگر به حساب می‌آورد. متفکران پست‌مدرن دستاوردهای دنیای مدرن را زیر سؤال می‌برند. اغلب کشورها، حتی آنها که زادگاه مدرنیته بوده‌اند، به مفاد اعلامیه حقوق بشر عمل نکرده‌اند؛ مگر در جایی که منافع آنها اقتضا کرده است و این نشانه بحران است.

خلاصه ماشینی:

"از آن‌جا که حقوق بشر دستاورد دنیای مدرن است، بحرانی که در مبانی و مبادی آن به وجود آمده، به این دستاورد نیز سرایت کرده است؛ چنان که لیوتار علنا به نمایندگان مجلس فرانسه که اعلامیه سال 1789 را تصویب کردند، می‌گوید: «نمایندگان ملت فرانسه چه حقی داشتند که در مورد نوع بشر تصمیم بگیرند؟!». اینان فقط به صورت کلی و در روابط خارجی خواستار اجرای مفاد این اعلامیه هستند و در حالی که در کشور خود دست به سرکوب اندیشه و دگراندیشان می‌زنند، در سطح بین‌المللی از آزادی بیان و عقیده و برابری در حقوق طبیعی دفاع می‌کنند. آیا این وضعیت نشانه بحران نیست؟ آیا این‌که در نظر و گفتار چیزی بگوییم و در عمل حتی اعتنایی به عهد و پیمانی که خود در مجمع عمومی به تصویب رسانده‌ایم نکنیم، خبر از وجود بحران نمی‌دهد؟ اشاره آقای فیضی‌خواه در این مقاله نگاهی بسیار گذرا به جهان مدرن و تاریخ آن و یک عنصر جدی و اصلی آن، یعنی حقوق بشر دارد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.