Skip to main content
فهرست مقالات

در فرنگستان از پست مدرن خبری نیست

مصاحبه شونده:

(6 صفحه - از 59 تا 64)

کلید واژه های ماشینی : پست‌مدرن، سیاسی، روشن‌فکران، گفت‌وگوی تمدن‌ها، خاتمی، طرح، نراقی پست‌مدرنیسم تعریف واحدی، غرب، جریان، جهانی‌سازی

به نظر آقای نراقی پست‌مدرنیسم تعریف واحدی ندارد و آنهایی که آن را مطرح می‌کنند، نمی‌دانند پست‌مدرن چیست. روشن‌فکران نباید از جناح خاصی حمایت کنند. جهانی شدن نیز فرایندی حتمی است، اما باید برای تأثیرگذاری بر روند آن تلاش کرد. گفت‌وگوی تمدن‌ها نیز طرحی عالی است که به جهان تذکر داد باید به سنت‌ها توجه کرد.

خلاصه ماشینی:

"درباره قسمت دوم پرسش شما باید بگویم که دو عامل باعث جلوگیری از پیشرفت این بحث در ایران بوده است: نخست قشری‌گری و جزم‌گرایی؛ دوم ضعف فکری و فرهنگی مسئولان دیپلماتیک، و متشتت بودن اذهان متحدان سیاسی خاتمی. برای نهادینه شدن گفت‌وگو در خود ایران چه راه‌کارهایی پیشنهاد می‌کنید؟ نخست باید پذیرفت که همه حقیقت لزوما از آن شما نیست. نظر شما در زمینه روی کار آمدن خاتمی چیست و آن را چگونه تحلیل می‌کنید؟ برای من آزادی و دموکراسی بسیار ارزشمند است و این امر در مملکت ما از زمان مشروطه تا کنون سابقه نداشته است. 4. راه‌هایی که آقای نراقی برای تأثیرگذاری بر روند جهانی‌سازی ذکر کرده‌اند، همه در درون قواعد بازی‌ای است که به دست اردوگاه سرمایه‌داری لیبرال طراحی شده و در نتیجه بهره اصلی و کافی را نصیب آنان می‌کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.