Skip to main content
فهرست مقالات

حساسیت سرمایه گذاری در واکنش به نرخ سود بانکی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (42 صفحه - از 13 تا 54)

کلیدواژه ها :

سرمایه‌گذاری ،نرخ سود بانکی ،نرخ بهره ،بازار رسمی ،بازار غیر رسمی

کلید واژه های ماشینی : نرخ بهره، نرخ بهره بازار، سرمایه، نرخ بهره بازار رسمی، بازار، اقتصاد، نرخ سود سپرده، افزایش نرخ بهره بازار رسمی، نرخ بهره بازار غیر متشکل، متغیر

متغیر نرخ بهره به عنوان قیمت در بازار مالی یکی از متغیرهای مهم اقتصادی است. این متغیر می‌تواند عامل بی‌ثباتی مالی و اقتصادی باشد.شکاف موجود میان نرخ بهره بازار رسمی و غیر رسمی مالی در اقتصاد ایران و توجه سیاستگذاران بخش مالی و اقتصادی کشور به این متغیر در سالهای اخیر زمینه‌ساز تحقیق حاضر است.در این مقاله آثار تغیر نرخ بهره بر متغیرهای واقعی اقتصاد مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. بر اساس نتایج بدست آمده و آزمونها انجام شده چنانچه دولت با رعایت توالی آزاد سازی اقدام به افزایش نرخ بهره بازار رسمی نماید، نرخ بهره به سمت تعادل حرکت کرده و ضمن کاهش شکاف زمینه گسترش اعتبارات سیستم بانکی و افزایش سرمایه‌گذاری از محل این اعتبارات را فراهم می‌آورد و بر اثر آن شکاف بین دو نرخ بهره بازار رسمی و غیر رسمی کاهش یافته و موجبات افزایش سرمایه‌گذاری، اشتغال و تولید نیز فراهم می‌گردد.

خلاصه ماشینی:

"شکاف موجود میان نرخ بهره بازار رسمی و غیر رسمی مالی در اقتصاد ایران و توجه سیاستگذاران بخش مالی و اقتصادی کشور به این متغیر در سالهای اخیر زمینه‌ساز تحقیق حاضر است. در این خصوص مکینون و شاو حذف سقف نرخ بهره در کشورهای در حال توسعه و تخصیص منابع مالی بر اساس مکانیزم عرضه و تقاضا و همچنین قیمت را موجب افزایش پس‌انداز و سرمایه‌گذاری و رشد اقتصادی می‌دانند. Financial Repressed بانکی، به معنای حرکت به سمت یک نظام انعطاف‌پذیر مالی در اقتصاد ایران است؟همچنین آیا کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی باعث کاهش شکاف بین نرخ بهره رسمی و غیره رسمی، و به تبع آن افزایش سرمایه‌گذاری در اقتصاد ایران می‌گردد؟با توجه به سؤالات مذکور می‌توان این فروض اساسی را مطرح نمود که:اولا:بین نرخ سود رسمی و غیر رسمی بهره در بازار مالی اقتصاد ایران شکاف وجود دارد؛ثانیا:چنانچه تغییر نرخ سود سپرده منجر به کاهش شکاف میان نرخ بهره در بازار رسمی و غیر رسمی گردد، در هدایت پس‌انداز و سرمایه‌گذاری تأثیر مثبتی خواهد داشت. در مطالعه حاضر الگویی طراحی شده که در آن کل سرمایه‌گذاری، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی، نرخ بهره بازار، اعتبارات سیستم بانکی، سپرده‌گذاری مردم در سیستم بانکی، تولید ناخالص داخلی در قالب عرضه و تقاضا، صادرات و واردات به پیروی از الگوی فرای(1996)و سنت لوئیس(1983)متغیرهای وابسته الگو هستند. شبیه‌سازی:تبیین اثرگذاری تغییر در نرخ سود سپرده‌ها در سناریوهای مختلف بر متغیر سپرده‌گذاری مردم در سیستم بانکی‌ (DPS) در سال 1370مأخذ:محاسبات تحقیق نتیجه‌گیریبراساس مدلهای برآورد شده در خصوص تأثیر افزایش نرخ سود سیستم بانکی بر متغیرهای کلان اقتصادی در قالب مدل سنت لوئیس و فرای با استفاده از آمارهای سالهای 79-1338 نتایج زیر بدست آمده است:1."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.