Skip to main content
فهرست مقالات

توزیع متعادل منابع مالی به روش سطح بندی توسعه مناطق

نویسنده:

ISC (26 صفحه - از 107 تا 132)

کلیدواژه ها :

سطح‌بندی ،توزیع اعتبارات ،توسعه شهری ،توسعه منطقه‌ای ،شهرداری

کلید واژه های ماشینی : روش سطح‌بندی توسعه ، شاخص ، توسعه ، اطلاعات ، توزیع اعتبارات ، جمعیت ، بودجه ، سطوح توسعه شهری استانها ، توزیع اعتبارات عمران شهری ، روش

در این مقاله سعی در ارایه راه حلی برای توزیع اعتبارات ماده 83 فصل عمران شهری داریم. این اعتبارات هر ساله به شیوه متمرکز توزیع می‌شود و شکل توزیع آن براساس الگوی‌ مشخصی نبوده است. هدف از این پژوهش،ارایه روشی برای توزیع اعتبارات عمران شهری با توجه به‌ تفاوتهای استانی با چهار رویکرد است.این رویکردها عبارتند از:کمک به شهرهای تازه تأسیس‌ توانمندسازی شهرهای کوچک،حمایت از شهرهای متوسط و حمایت از برخی پژوره‌های‌ مهم و اضطراری در شهرهای بزرگ که از نظر اقتصادی،سیاسی،اجتماعی و امنیتی با اهمیت‌ هستند.تمرکز زدایی حکم می‌کند که توزیع اعتبارات در بین شهرهای استان،توسط نهاد استانی انجام شود و کنترل توزیع و نحوه استفاده از آن براساس ضوابطی یکسان در کشور به‌ شکل متمرکز انجام شود.در این روش سهم اعتبارات استانی،توسط شاخصهایی-که هم‌ مشخص‌کننده وضعیت شهرها و هم مشخص‌کننده سطوح توسعه شهری استانها هستند- تعیین می‌شود؛در نتیجه سطح‌بندی انجام گرفته منطبق با نیازهای شهری هر استان خواهد بود.

خلاصه ماشینی:

"در این مقاله سعی در ارایه راه حلی برای توزیع اعتبارات ماده 83 فصل عمران شهری داریم. هدف از این پژوهش،ارایه روشی برای توزیع اعتبارات عمران شهری با توجه به‌ توزیع شده است-با توجه به نیازهای شهری که در استان بیشتر به آنها توجه می‌شود و با این روش با استفاده از اطلاعات در دسترس برای هر واحد سکونتگاهی،جایگاه توسعه یافتگی هر روش ابتدا یک ماتریس همبستگی برای هر جفت از مناطق تشکیل می‌شود و با در نظر گرفتن‌ در این مرحله دو روش کلی به کار گرفته می‌شود که یکی از آنها روش‌ در این روش ابتدا یک دسته‌بندی اولیه با توجه به تعداد دسته‌ها انجام می‌شود و هرچه این‌ مهمترین اشکال روشهای موجود سطح‌بندی توسعه در رابطه با هدف موردنظر این است که‌ متمرکز شهرداریها و همچنین برای توسعه متوازن مناطق شهری مورد نیاز است به نوعی سطح‌ استفاده شده است و باید برای تعیین سطح توسعه یافتگیی استانها شاخصهای متناسب با آن را شهرهای استانها بهترین شاخصهای در نظر گرفته شده بودند که با توجه به چهار رویکرد زیر شده است و سپس شاخص موردنظر در چهار گروه شهری به دست آمد. این شاخصها با استفاده از سرانه بودجه در گروههای مختلف شهری به دست آمده است. این منظور،بودجه سال گذشته شهرها بر جمعیت آنها تقسیم می‌شود و سرانه بودجه آنها به‌ این شاخص شامل تعداد شهرهای هر گروه جمعیت است. کاربردهای مشخص از این اطلاعات برای تعیین ضرایب سهم‌بری مناطق ضروری می‌شود. ضرایبی برای توزیع اعتبارات به منظور توسعه متوازن مناطق تبدیل کرد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.