Skip to main content
فهرست مقالات

تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (6 صفحه - از 129 تا 134)

کلید واژه های ماشینی : تاریخ پرچم ایران ، تاریخ ، رنگ ، کتاب ، اطلاعات ، انتشارات تمدن ایرانی ، نماد ، خورشید ، بختورتاش ، تصاویر رنگی از پرچم ایران

کتاب «تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز» پژوهش و نوشته دکتر نصرت ا... بختورتاش در 568 صفحه به اضافه 16 صفحه عکس و تصاویر رنگی از پرچم ایران در دوره های مختلف به شمارگان 2200 نسخه توسط انتشارات بهجت به صورتی نفیس و گالینگور با روبان هایی به رنگ های پرچم سه زنگ ایران سبز، سفید و قرمز، در سال 1383 به قیمت 12500 تومان منتشر شد ..

خلاصه ماشینی:

"چرا انسان به این نمادها دلبستگی دارد؟آیا خواستن و دلبستگی به این نگاره‌ها کهنمودار دلیری،نیرومندی و بلندپروازی یا زیبایی و سرفرازی به شمار می‌آید،نشان ویادمانی از دوران‌های نخستین و وحدت و یکپارچگی تاریخی ملت‌ها نیست؟ همچون توتم1که نماد ویژه کلان2است و کارویژه‌های وحدت‌بخش و شناسه‌ی(1)- Totem (2)- Clan فصلنامه مطالعات ملی؛25،سال هفتم،شماره 1،1385 معرفی و نقد کتاب: تاریخ پرچم ایران از باستان تا امروز نوشته‌ی:نصرت‌ا... طرح مباحث در کتاب بر اساس روال وقوع حوادث و تقدم و تأخر تاریخی صورتپذیرفته است و یازده دوره یا مقطع در طرح و بررسی درفش مورد توجه قرار گرفتهاست که از دوره‌ی باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیان آغاز شده و با پرچم دوره‌یجمهوری اسلامی ایران خاتمه می‌یابد. دکتر بختورتاش،همراه با تاریخ پرچم ایران،تاریخ دیرپای این کشور،به ویژه تاریخ حکومت‌گری و سلسله‌های پادشاهی را از دوران باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیانبا ارایه‌ی اطلاعات ریز و دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر آشناسازی با تاریخدرفش در ایران با تاریخ حیات ملی ایران نیز آشنا می‌سازد(به عنوان نمونه ر. مفاهیمی نظیرنماد که کارویژه‌های ارتباطی و هویت‌بخشی به پدیده‌ها و چیزها دارد و نمادپردازیقومی1،مفاهیم و چارچوبه‌های مناسبی برای درک جایگاه،نقش و کارکردهای پرچم در(1)- Ethno Symbolism حکومت‌گری و سلسله‌های پادشاهی را از دوران باستان و روزگار پیشدادیان و کیانیانبا ارایه‌ی اطلاعات ریز و دقیق مورد بررسی قرار می‌دهد و علاوه بر آشناسازی با تاریخدرفش در ایران با تاریخ حیات ملی ایران نیز آشنا می‌سازد(به عنوان نمونه ر."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.