Skip to main content
فهرست مقالات

جایگاه مبانی نظری در فهم و ترسیم نظام مالکیت فکری

نویسنده:

ISC (16 صفحه - از 89 تا 104)

کلیدواژه ها :

مبانی نظری ،مالکیت فکری ،نظام مالکیت فکری

کلید واژه های ماشینی : نظام مالکیت فکری، مالکیت فکری، حقوق، مبانی، ترسیم نظام مالکیت فکری، کانت، شخصیت، حمایت، مبانی مالکیت فکری، پدیدة فکری

مبنای مالکیت فکری، بخشی از مباحث فلسفة مالکیت فکری است که در آن پاسخ به چرایی مشروعیت مالکیت فکری داده می‌شود. تحلیل مبنا، تنها به یافتن دلیل مشروعیت مالکیت فکری منحصر نمی‌گردد، بلکه بر نظام مالکیت فکری، تقسیمهای آن، حقوق مترتب بر پدیدة فکری، شرایط حمایت و اموری از این قبیل تأثیرگذار است. نوشتار حاضر تلاش می‌کند با مرور بر مهم‌ترین مبانی مالکیت فکری، تأثیر آن را بر نظام مالکیت فکری بیابد.

خلاصه ماشینی:

"البته در بارة اینکه نتایج یک عمل در مورد چه کسی باید ملاحظه شود وحدت نظر وجود ندارد، یعنی در اینکه عملی درست یا نادرست است، ذی‌نفع وتعداد آن نقش محوری دارد و همین امر موجب شده است زیرشاخه‌های بسیاری برای اصالت منفعت ترسیم گردد. با توجه به این استدلال، اگر از مالکیت فکری حمایت نشود، پدیدآورنده به جای توجه به خواسته‌های مصرف کننده به خواسته‌های درونی خود توجه می‌کند و حاصل کار خود را با نیازها و تقاضای مصرف کننده تطبیق نمی‌دهد و در نتیجه آنچه تولید می‌شود متضمن منافع مصرف‌کننده نیست؛ بنابراین مصرف‌کننده حاضر نیست هزینه‌های به کار رفته در تولید را بپردازد. ولی این امر نیز مشکل چندانی را حل نمی‌کند، زیرا ممکن است عملیات حمایت دولت فقط متوجه اشخاص خاص شود و به‌جای اینکه به ماهیت پدیدة تولید شده توجه شود، تمام توجه به خصوصیات شخص و حیثیت اجتماعی افراد سوق پیدا کند و درنهایت عدة خاصی که با دولت هماهنگی دارند مورد حمایت قرار گیرند. کانت نظریة شخصیت خود را در وضعیت خاص آثار ادبی به این شرح بیان می‌کند: کتاب مکتوبی است( اینکه با قلم یا با ماشین نوشته شده و صفحات آن کم باشد یا زیاد، اینجا مورد نظر نیست) حاوی کلامی که کسی از طریق علائم زبانی قابل رؤیت، به جامعه ابلاغ کرده است. با تحلیل رابطة میان مؤلف و شخصیت حقوقی می‌توان استنباط نمود که اگر شخصیت حقوقی، نام مؤلف را بر پدیدة فکری قرار ندهد و نام خود را به ثبت برساند، آیا حقوق مالکیت فکری را رعایت کرده است یا خیر."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.