Skip to main content
فهرست مقالات

نحوه پرسش انسان معاصر از خویش

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (12 صفحه - از 137 تا 148)

کلیدواژه ها :

انسان ،وجود ،انسان معاصر ،پرسش دورة جدید- هایدگر

کلید واژه های ماشینی : انسان ، انسان معاصر ، پرسش ، پرسشهای انسان معاصر ، هیدگر ، تفکر ، فهم ، اصول جهانشمول انسان معاصر ، پرسشهای انسان معاصر تلقی ، متافیزیک

انسان همواره به خویش اندیشیده است. اما نحوه این اندیشه در هرزمانی به گونه ای بوده است. پرسش این مقاله آنست که انسان معاصر خود را چگونه می یابد. پرسشها، دغدغه ها، امکانات و امتهای پیش روی او کدام است؟ بدون تردید اصول جهانشمول انسان معاصر نتیجه بسط و قوام یافتن تاریخ دوره جدید (مدرنیته)‌است . پیوستگی وهمبستگی سرنوشت انسان معاصر مقتضی کوششی پیگیر از سوی همه متفکران سنتهای مختلف برای مواجهه با پرسشهای انسان معاصر است. فهم عمیق راه طی شده و شناخت ریشه های وضعیت کنونی وکوشش برای فهم سنتهای غیرمدرن در پرتو پرسشهای معاصر مهمترین تمهید برای ورود به عرصه گفتگو وهم فکری در باب مسایل انسان معاصر است. با این وجهه نظر می توان این مقاله را درآمدی برای ورود به چنین عرصه ای تلقی کرد. در این مقاله سنت عرفان اسلامی، بخصوص مشرب ابن عربی و شارحان وی یکی از قدرتمندترین سنتهای غیرمدرن برای مواجهه با پرسشهای انسان معاصر تلقی شده، که توضیح این اشاره و ادعا مجالی دیگر می طلبد.

خلاصه ماشینی:

"برای فهم اسباب پیدایش این وضعیت باید به سیر تفکر دوره جدید توجه کرد. به همین جهت است که در وضعیت کنونی انسان احساس می کند که آنچه اکنون در پیش روی دارد ساخته و پرداختة خود اوست. امکان تصرف وتغییر در نظام طبیعت که اخیرأ‌ به صورت تغییر دادن در نحوه باروری انسان و حیوانات وتغییر در طبایع و خواص گیاهان ظاهر شده در نظری سطحی خوشایند طبع انسان معاصر است ولی برای کسانی که به تبعات ادامة این سیر توجه دارند، دلهره آورترین تحولی تلقی می شود که در طول حیات انسان رخ داده است. نکته قابل توجه در این تأملات آنست که هیدگر در سیر تفکر در باب غرب و بحران حاصل از آن و در جستجوی ریشه های تفکر جدید بدین جا کشیده می شود. "آنچه مسئله است و باید بررسی شود این است که آیا ممکن است نسبتی از سوی وجود و حقیقت آن با ذات انسان پدید آید؟"‌(4) اگر برای این تفکر توفیق حاصل شود که به سرزمین متافیزیک بازگردد، تحولی در ذات انسان رخ خواهد دارد که توأم با تحول در متافیزیک خواهد بود. (14) اگر پرسش از حقیقت انسان جدی تلقی شود و این پرسش آنگونه که شایسته است مورد تفکر قرار گیرد، راه اندیشیدن مشترک براساس میراثهای متفاوت فکری نیز گشوده می شود. هیدگر نیز در برخی از آثار خود به این درد انسان معاصر اشاره کرده و بزرگترین نگرانی خویش را فقر ذات و بی خانمانی انسان می داند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.