Skip to main content
فهرست مقالات

عصر طلایی کتابخانه ها

نویسنده:

مترجم:

علمی-ترویجی/ISC (10 صفحه - از 283 تا 292)

کلیدواژه ها :

اقتصاد ،کتابداران ،کتابخانه‌های دیجیتالی ،حفاظت از مواد دیجیتالی ،نظام‌های ذخیره و بازیابی اطلاعات

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات ، کتابخانه‌ها ، عصر طلایی کتابخانه‌ها ، کتابداران ، دیجیتال ، منابع دیجیتالی نگه‌داری و حفاظت ، فناوری ، فناوری ، چالش ، اطلاعات دیجیتال

این مقاله درباره چالش‌هایی بحث می‌کند که کتابداران با ظهور فناوری رایانه با آنها مواجه شده‌اند.عمده‌ترین این چالش‌ها عبارتند از:دسترسی همگانی به منابع دیجیتالی نگهداری و حفاظت از مواد دیجیتالی، و در نهایت ایجاد نظام‌های اطلاعاتی ارزان قیمت.

خلاصه ماشینی:

"مقاله حاضر، به طور خلاصه به سه وظیفه اصلی-با آنها مواجه هستند می‌پردازد، تا بدین وسیله از تحقق تمام توانایی‌های عصر انقلابی اطمینان حاصل شود این سه حالت چالش عبارتند از:دسترسی، نگهداری و به صرفه‌سازی 5P}در مورد چالش اول یعنی دسترسی به نظر می‌رسد که تناقض وجود دارد، زیرا کتابخانه‌ها هیچ وقت با چنین مشکلی روبه‌رو نخواهند شد. ورود فناوری دیجیتال نیز حداقل به اندازه کاغذ ناپایدار، دارای خطرات نگهداری است، پس چالش بزرگ پیش روی کتابداران این است که باید بسیار سریع‌تر از تلاشی که برای حفظ کاغذ جدید به خرج دادند، با این تهدیدات مقابله کنند. در مورد اطلاعات دیجیتال، دشوارترین مسئله پیش روی کتابداران، تعیین زمان تغییر شرایط است، اینکه چه موقعی باید مسئولیت‌های مربوط به نگهداری، از ناشران به کتابخانه‌ها انتقال یابد، آنهم به شیوه‌ای کاملا خود آگاه که تاکنون نیازی به این کار نبوده است. منظور من در اینجا مشکلات فنی ناشی از سیستم‌های بزرگ و پیچیده نیست که به صورتی مطمئن برای جمعیت کثیری از کاربران کار می‌کنند؛ مسلما"اینها امور مهمی هستند، اما ایده ارزان سازی که من در ذهن خود دارم، مشکل اقتصادی مربوط هزینه-بازدهی و ارزان بودن سیستم‌های اطلاعاتی جدید است. در اقتصادی که اساسا حداقل منابع را برای ما ایجاد می‌کند، چه چیزی قابل پیش‌بینی است؟وفور کلی در آمریکای‌شمالی، موجب نادیده گرفته شدن ضرورت برنامه‌ریزی برای به صرفه و ارزان سازی شده است، اما در سایر مناطق جهان این نوع سرمایه‌گذاری در آموزش عالی و (8)."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.