Skip to main content
فهرست مقالات

اساس علم اطلاعات

نویسنده:

کلید واژه های ماشینی : اطلاعات، علم اطلاعات، اساس علم اطلاعات، شناخت اطلاعات در سطوح ساختاری، انرژی، فیزیکی، فرایند، شناخت، ماده، فرایند ارتباط در ظهور اطلاعات

در این مقاله به چهار نکته در مورد تکامل علم اطلاع‌رسانی اشاره می‌گردد: 1)شناخت اطلاعات در سطوح ساختاری،تحلیلی و معنایی؛2)شناخت اطلاعات با توجه به‌ جنبه‌های کدگذاری،آماری و انتقال معنا؛3)شناخت همبستگی ماده،انرژی و اطلاعات؛ 4)مطرح ساختن اهمیت بنیادی فرایند ارتباط در ظهور اطلاعات.

خلاصه ماشینی:

"اساس علم اطلاعات‌1 نوشتهء کلاس اوتن‌ ترجمهء علی اصغر شیری‌2چکیده:در این مقاله به چهار نکته در مورد تکامل علم اطلاع‌رسانی اشاره می‌گردد: 1)شناخت اطلاعات در سطوح ساختاری،تحلیلی و معنایی؛2)شناخت اطلاعات با توجه به‌ جنبه‌های کدگذاری،آماری و انتقال معنا؛3)شناخت همبستگی ماده،انرژی و اطلاعات؛ 4)مطرح ساختن اهمیت بنیادی فرایند ارتباط در ظهور اطلاعات. در مقابل‌ هنگامی که از نقش اطلاعات در یک کنش یا فرایند سخن می‌گوییم مفهوم پویایی اطلاعات‌ مورد تأکید قرار می‌گیرد و از که در جریان فعالیتهای خاص تولید،حاصل و یا از بین‌ می‌رود. چندگانگی آشکاری که زیربنای تعبیر عام اطلاعات‌ به عنوان یک کالا را تشکیل می‌دهد و نیز فقدان ابزار سنجش آنچه از سوی دیگر از لحاظ کمی‌ مطرح است باعث بروز این مسئله می‌شود که:آیا تعریف واحدی از آنچه ما عموما به آن‌ اطلاعات اطلاق می‌کنیم وجود دارد؟ اگر اطلاعات را یک کالا بدانیم چنین می‌نماید که واجد خاصیتهای ماده و انرژی باشد. اطلاعات دارای نمود تحلیلی نیز هست:تصویر نمادین خصوصیات فیزیکی اطلاعات‌ می‌تواند به صورت کد درآمده و به وسیلهء قواعد منظم نمادین و غیرفیزیکی(ساختارها،زبانها) که از قوانین تحلیلی خاص خود پیروی می‌کند،توصیف می‌گردد. اگر بپذیریم که میان اطلاعات(به عنوان آنچه که‌ قابل اندازه‌گیری فیزیکی نیست)و ماده و انرژی(که می‌توانند مورد اندازه‌گیری فیزیکی قرار گیرند)رابطه وجود دارد،سه سؤال مهم بنیادی در مورد آنچه عموما بدان اطلاعات اطلاق‌ می کنیم مطرح می‌گردد: 1. این مسئله عبارت است از:ایجاد رابطه میان کمیتهای‌ فیزیکی قابل اندازه‌گیری دخیل در جریانات تغییر و تبدیل اطلاعات-یعنی انتقال و تصمیم‌ گیری و ذخیره-و آنچه که در سطوح تحلیلی و معناشناختی به آن اطلاعات اطلاق می‌کنیم."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.