Skip to main content
فهرست مقالات

خاطرات و سفرنامه های خارجیان درباره ایران در دوره های مختلف

نویسنده:

ISC (13 صفحه - از 23 تا 35)

کلید واژه های ماشینی : سفرنامه ، سفر ، خاطرات و سفرنامه‌های خارجیان ، حراج ، ایران ، پوند ، کتاب ، Persia ، اروپا ، قیمت شروع حراج

تعداد زیادی از خارجیانی که به ایران سفر کرده اند، سفرنامه هایی درباره دیدار خود از ایران نوشته اند که بسیاری از آنها به فارسی ترجمه شده و در دسترس فارسی زبانان قرار گرفته است. در این مقاله افزون بر فهرست کتابهای مربوط به ایران که در حراج روزهای سیزدهم و چهاردهم اکتبر 1998، در لندن به معرض فروش گذاشته شد، فهرست مفصلی را که جرج کرزن از کتابهایی که درباره تاریخ ایران و سفرنامه ها تهیه کرده است، درج شده که به لحاظ آشنایی محققان با این نوع کتابها حائز اهمیت زیادی است.

خلاصه ماشینی:

"خاطرات و سفرنامه‌های‌ خارجیان‌ دربارهء ایران‌ در دوره‌های‌ مختلف دکتر احمد هاشمیان از دید و نظر کسانی که به بلاد و ولایات مختلف چه در گذشته و چه‌ در زمان حال سفر کرده‌اند و می‌کنند و اوضاع کشور و نقاط موردنظرشان را به صورت سفرنامه یا خاطرات به رشتهء تحریر درآورده و می‌آورند، اختلافات فاحشی وجود دارد،زیرا جهانگردان و به قول امروزیها «گردشگران»و«توریستها»از طبقات مختلف و کشورهای گوناگون‌ می‌باشند و زمینه‌های فرهنگی،طبقاتی و اجتماعی مختلفی دارند؛برای مثال‌ جهانگردی که از کشورهای جهان سوم به اروپا سفر می‌کند،دنیای اروپا را به صورت دیگری درمی‌یابد تا جهانگردی آمریکایی که به این قاره سفر می‌کند. با وجود اینکه دنیای امروز با موجود بودن وسایل ارتباطی سریع، «کوچک‌تر»شده است و مردم کشورهای مختلف با وجود سانسور بنا به میل‌ گردانندگان حکومتی،باز کماوبیش از اوضاع دنیای خارج از مرزهای‌ کشورشان مطلع هستند،در زمانهای گذشته با وجود نداشتن وسایل ارتباطی‌ نوین،مع الوصف سفر کرده‌ها،اوضاع زندگی را در خارج از مرزهای محل‌ سکونت خود،به‌طور متفاوت شرح و بسط داده‌اند و این البته بستگی به‌ شرایط زندگی و شغل نویسندهء خاطرات داشته و دارد. به ایران سفر کرده و خاطرات خود را در 131 صفحه به رشتهء تحریر درآورده و اثرش در ایتالیا به چاپ رسیده است. بسیاری از نوشته‌های‌ خارجیانی که به ایران سفر کرده‌اند،به صورت مقالات چند صفحه‌ای در مجلات علمی زمان خود و در وطن خودشان به چاپ رسیده که شامل نکات‌ جالب تاریخی می‌باشند و به عللی هنوز به فارسی ترجمه نشده و در دسترس‌ محققان قرار نگرفته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.