Skip to main content
فهرست مقالات

خدمات کتابخانه ها و مراکز اطلاع رسانی با استفاده از فناوری تلفن همراه

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (19 صفحه - از 223 تا 241)

کلیدواژه ها :

مرجع ،امانت ،کتابخانه‌ها ،خدمات ،مجموعه ،گردش مواد ،فهرست پیوسته ،تلفن همراه ،زیرساختها

کلید واژه های ماشینی : کتابخانه ، خدمات کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی ، تلفن همرا‌ه ، فناوری تلفن همرا‌ه ، خدمات ، استفاده از فناوری تلفن ، کاربران ، مراکز اطلاع‌رسانی با استفاده ، خدمات کتابخانه ، فناوری اطلاعاتی

تلفن همراه به عنوان انقلاب ارتباطی و مخابراتی سالهای اخیر، تاثیرهای بسیار زیادی برحیات فردی و جمعی جوامعی داشته است. این ابزار توانمند ارتباطی، تاثیری انکارناپذیر بر همه شئون زندگی، اعم از اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، علمی و ... گذاشته است، به طوری که نادیده گرفتن آن در طراحی، پیاده سازی و اجرای هیچ سیستمی خردمندانه نیست. بنابراین، در این مقاله سعی شده است با معرفی ظرفیتهای این ابزار ارتباطی در راستای بهره‌گیری در خدمات کتابخانه، زمینه برای استفاده گسترده از این قابلیتها در کتابخانه‌ها، به جامعه کتابداری کشورمان شناسانده شود.

خلاصه ماشینی:

"به نظر می‌رسد برخی از عمده‌ترین این هدفها را بتوان در عنوانهای زیر فهرست کرد: · عبور از محدودیتهای زمانی و مکانی (ارتباط غیر حضوری با کاربران کتابخانه) · صرفه‌جویی در هزینه‌ها (نیاز کمتر به سخت‌افزارهایی مانند رایانه‌ها) · افزایش ضریب نفوذ و اثرگذاری (گستردگی فناوری تلفن همراه در بین عموم) · افزایش دامنة فعالیت کتابداران · انعطاف‌پذیری در ارائه خدمات به کاربران · گسترش و غنای خدمات وب کتابخانه · سهولت دسترسی به منابع تمام متن کتابخانه · و ... کارکردهای عمومی، کارکردهایی در نظر گرفته شده که در راستای خدمات اطلاعاتی است، اما تنها و به طور انحصاری از طریق کتابخانه‌ها و مراکز اطلاع‌رسانی انجام نمی‌پذیرد (مانند ارائه سرویسهای گوگل و یاهو بر روی تلفن همراه) و یا مستقیما با خدمات کتابخانه‌ای مربوط نمی‌شوند. که در اینجا تنها به ذکر عنوان این کارکردها بسنده می‌شود: · استفاده از تلفن همراه کاربران به جای رایانه در کتابخانه‌ها (از نظر سخت‌افزاری) · خدمات اطلاعاتی مبتنی بر وب و پیوند به غیر موجودی کتابخانه مورد نظر · استفاده و پیوند به سایر بخشهای وب مانند آب وهوا، اخبار عمومی، ورزش، خدمات اقتصادی و ... نمونه برخی پیوندهای مجموعه‌های کتابخانه‌ای تلفن همراه در زیر آورده شده است: Mobile Collection Links Thomas Ford Memorial Library www. به عنوان مثال، کتابخانه ملی پزشکی آمریکا برای دانشجویان پزشکی این امکان را فراهم کرده است که از راه دور با تلفن همراه خود از PubMed استفاده کنند."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.