Skip to main content
فهرست مقالات

المپیزم و المپیک زمستانی

نویسنده:

ISC (10 صفحه - از 47 تا 56)

کلید واژه های ماشینی : زمستانی ، المپیک زمستانی ، المپیزم و المپیک زمستانی ، کمیته بین‌المللی المپیک ، بازی‌های المپیک زمستانی ، ارزش جهانی بودن المپیک ، اسکی ، کوبرتن ، ورزش‌های زمستانی جزء بازی‌های المپیک ، بازی‌های زمستانی

بازی های المپیک زمستانی، بخشی از بازی های المپیک است و در مقایسه با بازی های تابستانی، دوران جدیدی را پشت سر می گذارد و از نظر اجتماعی و اقتصادی نیز اهمیت کمتری از بازی های تابستانی دارد. برخی از محققان، اعتبار و اهمیت کمتری برای بازی های زمستانی قایل هستند و آن را با ایده آل جهانی بودن المپیک ناسازگار می دانند. از این رو، ارزش جهانی بودن المپیک در بازی های زمستانی با شک و تردید زیادی همراه است. از طرفی، بررسی تاریخی نشان می دهد که حرفه ای گرایی در این بازی ها رشد و گسترش زیادی داشته است و از طرف دیگر، امکان حضور همه یا بسیاری از کشورها در این بازی ها فراهم نیست. بازی های زمستانی به شرایط جغرافیایی، محیطی و جوی خاصی نیاز دارد. کشورهایی که زمستان طولانی، بارش برف زیاد و ناهمواری های مناسب ندارند، شانسی برای حضور در این بازی ها، تعمیم یا گسترش آن را ندارند. بنابراین، بسیاری از کشورهای اروپایی و آمریکایی شمالی به دلیل داشتن شرایط جغرافیایی و اقتصادی، این بازی ها را به انحصار خود در آورده اند. تغییر استراتژی و سیاستگذاری سازماندهی بازی های المپیک زمستانی و فدراسیون جهانی می تواند در این زمینه کمک کننده باشد. تعریف و تقسیم بندی دوباره بازی های زمستانی و تابستانی همچنین بررسی مسایل اقتصادی بازی های زمستانی در تحقق المپیزم نقش زیادی خواهد داشت.

خلاصه ماشینی:

"المپیزم و المپیک زمستانی رحیم رمضانی‌نژاد دانشکده تربیت‌بدنی و علوم ورزشی دانشگاه گیلانفهرست: چکیده 47 تاریخچهء المپیک زمستانی 48 کوبرتن و بازی‌های زمستانی 49 اوری براندیج و بازی‌های زمستانی 50 زمینه‌های طبیعی و اجتماعی بازی‌های زمستانی 52 آیندهء بازی‌های المپیک زمستانی 53 منابع و مآخذ 55چکیده: بازی‌های المپیک زمستانی،بخشی از بازی‌هی المپیک است و در مقایسه با بازی‌های تابستانی، دوران جدیدی را پشت سر می‌گذارد و از نظر اجتماعی و اقتصادی نیز اهمیت کمتری از بازی‌های تابستانی‌ دارد. واژه‌های کلیدی: 1-المپیک زمستانی 2-آماتوریسم 3-جهانی بودن 4-شرایط اقلیمی و اقتصادیتاریخچه المپیک زمستانی یکی از اولین فدراسیون‌های بین‌المللی ورزشی، اتحادیه بین‌المللی اسکیت‌1بود؛چون ورزش‌ اسکیت در اروپا گسترش زیادی داشت و حتی جایگاه‌ ویژه‌ای در فصل بابستان برای این ورزش زمستانی‌ درست شده بود. وقتی از یک مدیر کمیته‌ بین‌المللی المپیک سؤال شد که چرا براندیج با بازی‌های زمستانی مخلف بود،او پاسخ داد:«بر طبق منشور المپیک ورزش‌های المپیک باید جهانی‌ باشد،نه فقط 16 کشور برای کسب مدال در بازی‌هی زمستانی شرکت کنند،آیا شما این بازی‌ها را جهانی می‌نامید. به هرحال،چرا ورزش‌هایی مانند والیبال ساحلی در بازی‌های‌ تابستانی سازماندهی می‌شود و چرا والیبال در بازی‌های زمستانی برنامه‌ریزی نمی‌شود؟چرا شطرنج جزء ورزش‌هی زمستانی نباشد؟چرا نباید برخی از رشته‌های ورزشی قاره آفریقا را در برنامه‌ بازی‌های زمستانی قرار داد تا ارزش جهانی بودن‌ المپیک حفظ شود؟بدن تردید پرسش‌هی دیگری‌ نیز در مورد آینده بازی‌هی زمستانی وجود دارد که‌ پاسخ برخی از آنها به پیشرفت اقتصادی-اجتماعی‌ کشورهای مختلف جهان در تدارک امکانات‌ مصنوعی وابسته است."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.