Skip to main content
فهرست مقالات

معانی و بیان در شعر سپهری

نویسنده:

(2 صفحه - از 32 تا 33)

کلیدواژه ها :

تشبیه ،استعاره ،تشخیص ،علم بیان ،اشعار سپهری

کلید واژه های ماشینی : شعر ، شعر سهراب سپهری ، بیان در شعر سپهری ، استعارات ، تشبیهات ، استعاره‌های ، بیان ، تشبیهات و استعارات ، شاعر ، خورشید

نویسنده در این مقاله سعی کرده نشان دهد شعر سهراب سپهری از دیدگاه‌ «معانی»و«بیان»درچه جایگاهی قرار داشته و تا چه‌حد موفق بوده است.بخش‌ «بیان»آن از نظرتان می‌گذرد.

خلاصه ماشینی:

"نویسنده در این مقاله سعی کرده نشان دهد شعر سهراب سپهری از دیدگاه‌ مانند تغییر زبان او،در هر مجموعه تغییر تشبیهاتی مانند:(قیر شب)که عنوان یکی از شعرهای این مجموعه است و استعاره‌ای‌ مانند دست جادویی شب،(پنبه)در: خورشید است. در این مجموعه:کوه‌ این مجموعه هماهنگی دارند. قهرمانان را بیدار کند (و)،اندیشه به مانند کاهی است. نیایش را در این مجموعه نمونه‌ی موفقی‌ در این تشبیهات غرض بیان امکان‌ (صدای پای آب)،اسب مانند واژه‌ی پاکی‌ لحن)که بیان حال مشبه و تمیز بودن صدای‌ فاصله‌ها مانند نقره(بیان مقدار حال مشبه) مجموعه‌ی حجم سبز با استعاره‌ی(از استعارات این مجموعه هستند. از مشخصه‌های بارز شعر سهراب است در این مجموعه نمود بیش‌تری دارد. زبان پیچیده‌ی این مجموعه هماهنگی کاملی‌ مجموعه گنگ‌بودن تشبیهات و استعاره‌های‌ استعاره‌های این مجموعه هستند،نمونه‌هایی‌ کند و آن‌ها را مانند شاعر دوست داشته باشد. سهراب در این موارد تقریبا موفق است و نوع‌ نگاه به شعر او در این دوره،حاکی از توان او"

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.