Skip to main content
فهرست مقالات

نام خلیج فارس در برخی از اسناد تاریخی

نویسنده:

(7 صفحه - از 45 تا 51)

کلید واژه های ماشینی : فارس، خلیج‌فارس، عربی، نام خلیج عربی، کاربرد نام خلیج عربی، شواهد تاریخی به‌کارگیری اصطلاح خلیج‌فارس، نام خلیج‌فارس، دبیرخانه سازمان ملل متحد، اسناد، تاریخ

در قرنهای اخیر، گاه از نام خلیج عربی یا عرب، برای اشاره به خلیج فارس استفاده شده است؛ گرچه این کاربرد اندک است، ولی این شبهه و تردید را پدید می‌آورد که، نام این خلیج، خلیج فارس نیست، بلکه عربی یا عرب است! یا این که، کاربرد نام خلیج عربی یا عرب، در مقاطعی از تاریخ معمول بوده است! مقاله حاضر، در پاسخ به این دو شبهه، مروری دارد بر شواهد تاریخی به کارگیری اصطلاح خلیج فارس برای دریایی که بین ایران و کشورهای حاشیه جنوبی این دریا، واقع شده است.

خلاصه ماشینی:

"به‌جای خلیج فارس به کار برده‌اند، در حالی که در اسناد و مدارک معتبر سازمان ملل متحد، موافقتهای منطقه‌ای و بین‌المللی و همچنین، در کتابها و نقشه‌های جغرافیایی قدیم و جدید، همواره از این آبراه، به عنوان خلیج فارس نام برده شده است. منیرالبعلبکی در موسوعة المورد، از خلیج عربی، به عنوان بخشی از دریای عرب که بین ایران و شبه جزیره عربستان واقع شده یاد کرده است؛ در صورتی که در طول تاریخ، خلیج عربی نام دریای سرخ بوده است. عرف جاری در دبیرخانه سازمان ملل متحد بر این است که در اسناد و نقشه‌های جغرافیایی، منطقه آبی ایران از سمت شمال و مشرق و تعدادی از کشورهای عربی از سمت جنوب و غرب، به نام خلیج فارس نامیده شود... فرجام سخن از مطالب گذشته می‌توان دریافت که به‌کارگیری واژه‌های دریای پارس و خلیج فارس (1) در موافقتنامه‌های مستند و مدارک رسمی، نشان از نام اصلی این دریا دارد، و از سوی دیگر، به‌کارگیری واژه خلیج عربی بیشتر جنبه سیاسی داشته است؛ زیرا اولا، کتابهای جغرافی معتبر یونان باستان، ایران قدیم و جدید، دنیای غرب و عرب، مملو از واژه خلیج فارس می‌باشد و همین منابع، نام خلیج عربی را برای دریای سرخ به‌کار برده‌اند؛ ثانیا، اولین به‌کار گیرندگان نام مجعول خلیج عربی در دنیای غرب، سر چارلز بلگریو (2) سیاستمدار و کارگزار انگلیس در خلیج فارس، و در دنیای عرب، رهبران عراق و مصر بوده‌اند، (3) که همواره با طرح مسائل جنجالی سعی در تصاحب جایگاه رهبری جهان عرب داشته‌اند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.