Skip to main content
فهرست مقالات

بنیادگرایی مشکل جهان معاصر است نه فقط اسلام

مصاحبه شونده:

(4 صفحه - از 58 تا 61)

کلید واژه های ماشینی : بنیادگرایی مشکل جهان معاصر، اسلام، نقش روشن‌فکران در تاریخ معاصر، روشن‌فکران، مسأله دموکراسی در ایران، دین، سیاسی، مصاحبه در موضوع بنیادگرایی، سازگاری اسلام و مدرنیته، تطابق اسلام با مدرنیته

مصاحبه در موضوع بنیادگرایی است، که به موضوعات دیگر مثل؛ تطابق اسلام با مدرنیته، مسأله دموکراسی در ایران، نقش روشن‌فکران در تاریخ معاصر، انتخابات اخیر ریاست جمهوری و نهایتا علل شکست اصلاح‌طلبان کشیده شده است.

خلاصه ماشینی:

"چکیده: مصاحبه در موضوع بنیادگرایی است، که به موضوعات دیگر مثل؛ تطابق اسلام با مدرنیته، مسأله دموکراسی در ایران، نقش روشن‌فکران در تاریخ معاصر، انتخابات اخیر ریاست جمهوری و نهایتا علل شکست اصلاح‌طلبان کشیده شده است. 4. در پایان نقد قدرت را از نان شب واجب‌تر می‌داند و هند، ترکیه، دبی و قطر را، الگوهای مناسبی معرفی می‌کند که بدون دست‌یابی به تحول فرهنگی، در عامه مردم به رفاه، آبرو، شهرت و قدرت منطقه‌ای و جهانی رسیده‌اند و معتقد به نقد قدرت به نام شفافیت، مسئولیت و مردم‌سالاری است. لکن از این نکته غفلت می‌کند که، هیچ کدام از الگوهای نامبرده هیچ نشانی از مردسالاری و شفافیت و مسئولیت در ساختار سیاسی‌شان وجود ندارد و معلوم نیست به چه منطقی رفاه و آبروی جهانی آنها را ـ اگر چنین رفاه و آبرویی داشته باشند ـ مستند به تحول سیاسی که باید الگوی ما قرار گیرد می‌داند."

  • دانلود HTML
  • دانلود PDF

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.