Skip to main content
فهرست مقالات

پژوهشی در زمینه های نظری و نتایج تجربی مهاجرت و باروری

نویسنده:

ISC (18 صفحه - از 147 تا 164)

کلیدواژه ها :

مهاجرت ،باروری ،انطباق ،وقفه‌مهاجرتی ،گزینش مهاجرتی

کلید واژه های ماشینی : مهاجران ، مهاجرت ، موقعیت گروه اقلیت ، گروه اقلیت ، انطباق ، اجتماعی ، مهاجران و موقعیت گروه اقلیت ، رفتار ، مهاجرت و باروری ، نتایج تجربی مهاجرت و باروری

رفتار باروری، بر اساس محرکها، فرایند تصمیم‌گیری و نگرشهای مرتبط می‌تواند به عنوان رفتاری اجتماعی که در یک محیط اجتماعی حادث می‌شود، در نظر گرفته شود. سؤال اساسی این است که تغییر محل سکونت تا چه اندازه و با چه ساز و کارهایی به تغییر رفتار تجدید نسل و باروری انسانها منجر می‌شود؟در پاسخ به سؤال فوق محققان سعی کرده‌اند با استفاده از فرضیه‌های مختلف بین باروری و مهاجرت ارتباط برقرار کنند.در این مورد چهار فرضیه یا مدل مهم وجود دارد:وقفه مهاجرتی، انطباق، گزینشی بودن مهاجران و موقعیت گروه اقلیت.هر کدام از این مدل‌ها در تبیین رابطه بین مهاجرت و باروری نقشی را ایفا می‌کنند.نقاط قوت و ضعف آنها بستگی به موقعیتی دارد که در آن به کار گرفته می‌شوند.انتخاب چارچوب نظری م ناسب به ماهیت مطالعه، هدفهای آن، جمعیت مورد مطالعه و داده‌های در دسترس بستگی دارد.

خلاصه ماشینی:

"کان(همان)با استفاده از پیشرفت تحصیلی زنان مهاجر، به عنوان معرف گزینشی بودن، نتیجه گرفت که گزینشی بودن بر انطباق باروری مهاجران و همانند شدن آنها با جامعه مقصد تأثیر مثبت دارد. نتایج مطالعه باروری مسلمانان در استرالیا(محمودیان، همان)حاکی از آن است که آن دسته از مهاجران که به صورت اختیاری مهاجرت کرده بودند(عمدتا از آسیای جنوب شرقی)، در مقایسه با کسانی که مهاجرت آنها کمتر اختیاری بود(عمدتا مهاجران لبنانی به سبب ناآرامیهای سیاسی و اجتماعی)از نظر موقعیت اقتصادی و اجتماعی در وضعیت بهتری قرار داشتند. کان(همان)با استفاده از مدت اقامت، ازدواج برون گروهی، و میزان آشنایی با زبان انگلیسی، برای سنجش همانند شدن مهاجران در ایالات متحده، به این نتیجه رسید که همانند شدن با همگرایی باروری ارتباط مستقیم دارد. با استفاده از متغیرهای تابعیت، مدت اقامت، میزان آشنایی با زبان جامعه مقصد، به عنوان معرفهای همانند شدن، گوروانی و دیگران(همان)در مطالعه زنان مهاجر اسپانیای زبان در ایالات متحده، پی بردند که مدت اقامت و توانایی زبانی در افزایش همگرایی رفتار تجدید نسل مهم است. در مطالعه باروری آمریکاییهای مکزیکی تبار، فیشر 2 و مارکوم(1984)با استفاده از معرفهای داشتن همسایه از گروه قومی خود، قومیت شوهراو همکاران، زبان مورد استفاده در خانه، فراوانی خواندن مطالب اسپانیایی و فروانی گوش دادن به رادیوهای اسپانیایی برای سنجش درجه درگیر بودن در جامعه امریکایی-مکزیکی به این نتیجه رسیدند که زوجهای آمریکایی مکزیکی تبار ساکن در همسایگی تمرکز آمریکاییهای مکزیکی تبار، مستقل از تأثیر منفی تحصیلات بر باروری، در مقایسه با کسانی که در جاهای دیگر سکونت داشتند، باروری بالاتری داشتند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.