Skip to main content
فهرست مقالات

نقش اخلاق اجتماعی بر امنیت اجتماعی و عمومی

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم)/ISC (8 صفحه - از 11 تا 18)

کلیدواژه ها :

امنیت اجتماعی ،امنیت عمومی ،اخلاق اجتماعی ،اخلاق شهروندی

کلید واژه های ماشینی : اخلاق ، نقش اخلاق اجتماعی بر امنیت ، امنیت اجتماعی ، خصوص ارتباط اخلاق با امنیت ، امنیت اجتماعی و عمومی ، ارتباط اخلاق با امنیت اجتماعی ، ارتباط اخلاق با امنیت عمومی ، Scientific Conference Articles Societal Security ، جرم و جنایت ، رفتار

زمینه: توجه به اخلاق نه تنها با مسائل اعتقادی و باورهای ارزشی و دستورهای دینی مرتبط است، تکلیفی شرعی، و اعتقادی الهی است؛ بر این اساس توجه به این مفهوم در غالب مطالعه به عنوان متغییر مستقل در عرصه نظریه پردازی مخصوصا در موضوعات اجتماعی همانند امنیت از ضرورت و اهمیت خاصی برخوردار است. به همین منظور در این تحقیق به دنبال مطالعه و بررسی نقش اخلاق اجتماعی بر دو مفهوم امنیت اجتماعی و امنیت عمومی هستیم. نتیجه گیری: در خصوص ارتباط اخلاق با امنیت اجتماعی، هم رفتار فضیلت گونه و هم رفتار مشارکت گرایانه اخلاق که در قالب اخلاق شهروندی مطرح می شوند دارای نقش است. در خصوص ارتباط اخلاق با امنیت عمومی، شرم وحیا به عنوان یک مفهوم اخلاقی و احساس گناه به عنوان یک مفهوم مذهبی-اخلاقی در قالب رفتارهای فضیلت گرایانه اخلاقی در کاهش جرم و جنایت و به نوعی ارتقاء سطح امنیت عمومی نقش دارد.

خلاصه ماشینی:

"بنابراین اگر در یک جامعه تعداد بسیار زیادی از بزهکاران مرتکب جرم و جنایتی شوند و در این خصوص احساس شرم نکرده و به نوعی وجدان خود را راضی نگه دارند، از منظر اخلاقی، وضعیت امنیت عمومی جامعه دچار آسیب شده است. در خصوص امنیت اجتماعی، از منظر اخلاق، آسیب این قسم از امنیت در صورتی به وقوع می‌پیوندد که رفتار فضیلت‌گونه در بین اعضای جامعه (شهروندان) وجود نداشته باشد به نحوی که بی‌اخلاقی در رفتارهای ضد اخلاقی چون عدم تحمل و مدارا با خرده فرهنگها، عدم پذیرش سبک‌های مختلف زندگی و یا حتی عدم احترام به حقوق اقلیت‌ها خود را نشان می‌دهد. بر این اساس می‌توان گفت؛ مفهوم امنیت اجتماعی در وهله اول به معنای احساس آرامش و اطمینان خاطر و فقدان دلهره، تشویش، اضطراب و ترس می‌باشد که به نوعی به معنای امنیت هستی‌شناسانه گروه‌ها و جوامع است و در وهله دوم شامل قابلیت حفظ و پاسداشت جوامع و گروه‌ها از الگوهای سنتی زبان، فرهنگ، مذهب، هویت و عرف خود می‌شود که در این نوع، کارکرد خود جوامع و گروه‌ها و تعهد خود اعضا در آن بسیار نقش دارد. در خصوص ارتباط مفهومی اخلاق و امنیت عمومی همانطور که در جدول شمارة (1) نیز آورده شده است، می‌توان گفت شرم وحیا به عنوان یک مفهوم اخلاقی و احساس گناه به عنوان یک مفهوم مذهبی-اخلاقی در قالب رفتارهای فضیلت‌گرایانه اخلاقی در کاهش جرم و جنایت و به نوعی ارتقاء سطح امنیت عمومی نقش دارد."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.