ارزیابی پایداری: مفهوم و روش - پایگاه مجلات تخصصی نورSkip to main content
فهرست مقالات

ارزیابی پایداری: مفهوم و روش

نویسنده:

علمی-پژوهشی/ISC (26 صفحه - از 9 تا 34)

کلیدواژه ها :

توسعه پایدار ،شاخص ارزیابی ،پایداری ،ارزیابی پایداری ،شاخصهای پایداری ،معرفها

کلید واژه های ماشینی : ارزیابی ، توسعه پایدار ، معرفهای ، ارزیابی پایداری ، اجتماعی ، محیط زیست ، اصول و روشهای ارزیابی پایداری ، ارزیابی آثار اجتماعی ، محیط ، اقتصادی

پاردایم پایداری و توسعه پایدار به ویژه در دهه اخیر به محور اصلی مباحث در بسیاری از رشته های علمی تبدیل شده است. به رغم اتفاق نظری که بر روی عناصر اصلی این موضوع وجود دارد لیکن سنجش وضعیت پایداری از چالشهای اساسی بحث محسوب می شود. شاید وجود دیدگاه ها و نظریه های مختلف فکری یکی از دلایل بروز چنین وضعیتی است ولی به نظر می رسد نبود معیارهای مشخص و معین برای تبیین وضعیت پایداری، دلیل قابل قبول تری باشد. از این رو ارایه مشخصه ها و ویژگی های شاخص های ارزیابی پایداری، محور اصلی موضوع مورد بحث در مقاله حاضر را تشکیل می دهد. در ابتدا نظریه های مختلف در مورد ارزیابی و پایداری به طور گذرا مطرح و سپس به اختصار اصول و روشهای ارزیابی پایداری مورد بحث می شود. در ادامه با تاکید بر اصول و اهداف توسعه پایدار و با استفاده از روش اسنادی به طرح معرفهای پایداری می پردازیم. نکته مهمی که به رغم ضرورت، مجال بحث آن در مقاله وجود ندارد، موضوع نسبی بودن مفاهیم و معیارهای پایداری در اجتماعات مختلف انسانی است. آیان می توان با یک سری معرفها و شاخص های معین، مقوله مهمی همچون پایداری را در همه اجتماعات انسانی ارزیابی کرد؟

خلاصه ماشینی:

"الف)(سنجش)تأثیر زیست‌محیطی این نوع ارزیابی آثار مثبت و منفی طرح بر محیط را مورد تأکید قرار می‌دهد و شیوه‌ای است‌ که متخصصان توسعه روستایی برای توصیف و تحلیل آثار عمده فعالیتهای محیطی به کار می‌گیرند تا از طریق شناخت عوامل مؤثر اثرگذاری محیطی به‌ویژه آثار منفی را به حداقل برسانند (افتخاری 1377،ص. با این توضیح می‌توان گفت معرف اجتماع پایدار می‌بایست سووالات زیر را پاسخگو باشد: 1-آیا معرف موردنظر،ظرفیت نگهداشت منابع طبیعی تجدیدپذیر و تجدیدناپذیر،محلی و غیرمحلی را که اتکای اجتماع به آنها است،مشخص می‌کند؟ 2-آیا معرف موردنظر،ظرفیت نگهداشت خدمات اکوسیستم را مشخص می‌کند؟ 3-آیا معرف موردنظر،به ظرفیت نگهداشت کیفیتهای حساس،کیفیتهای زیبایی شناختی و تثبیت‌کننده حیات طبیعت،که برای اجتماع اهمین دارند،توجه می‌کند؟ 4-آیا معرف موردنظر،ظرفیت نگهداشت سرمایه انسانی اجتماع را مدنظر قرار می‌دهد؟ 5-آیا معرف موردنظر،ظرفیت نگهداشت سرمایه ساخته‌شده اجتماع(مواد انسان ساخت‌ شاما ساختمانها،پارکها،زمینهای بازی،زیرساختها و اطلاعات)را که برای کیفیت بخشیدن به‌ زندگی و توانمد ساختن اجتماع جهت حفظ و ارتقاء آن مواد با استفاده از منابع موجود،موردنیاز است،مدنظر قرار می‌دهد؟ 6-آیا معرف موردنظر،چشم‌انداز بلندمدتی از اجتماع را ارایه می‌دهد؟ 7-آیا معرف موردنظر،به موضوع تنوع اقتصادی،اجتماعی یا زیستی در اجتماع عنایت دارد؟ 8-آیا سووال موردنظر،مسأله عدالت و برابری یا انصاف و بی‌طرفی-چه بین ساکنان فعلی‌ اجتماع(عدالت درون نسلی)یا میان ساکنان فعلی و آتی اجتماع(عدالت بین نسلی)-را مورد توجه‌ قرار می‌دهد؟ 9-آیا معرف مربوطه برای مستمعین موردنظر خود،قابل درک و فهم قابل استفاده است؟ 10-آیا معرف موردنظر،پیوند میان اقتصاد و محیط زیست را اندازه‌گیری می‌کند؟ 11-آیا معرف موردنظر،پیوند میان محیط زیست و جامعه را می‌سنجد؟ 12-آیا معرف موردنظر،پیوند میان جامعه و اقتصاد را مورد سنجش قرار می‌دهد؟ (M."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.