Skip to main content
متن و ترجمه بیش از 393,000 حدیث شیعه در پایگاه نورحدیث ...
فهرست مقالات

نگاهی به سرگذشت دکتر سید محمد تیجانی سماوی

نویسنده:

ISC (24 صفحه - از 125 تا 148)

کلید واژه های ماشینی : دکتر سید محمد تیجانی سماوی ، سرگذشت دکتر سید محمد تیجانی ، محمد تیجانی سماوی تونسی ، تونس ، شیعه ، مذهب ، منعم ، عراق ، سفر ، شهر قوضه از کشور تونس

دکتر سید محمد تیجانی سماوی تونسی در شهر قوضه از کشور تونس در سال 1315 هـ . ش چشم به جهان گشود. وی در خانواده‌ای سرشناس و مذهبی رشد کرده به معارف دینی اهتمام ورزید و از آن‌جایی‌که از ذوق و استعداد سرشاری برخوردار بود، سرانجام به رتبه‌ی کلاس درس و بحث خویش از آن تبلیغ نمود. طی مسافرت‌های زیادی که به کشورهای اسلامی داشت، با شخصی به نام «منعم» که استاد دانشگاه عراقی بود، آشنا گردید و این مقدمه‌ای شد تا سرانجام به صراط مستقیم هدایت شود. در جریان این سفرها ـ به شهرهای عراق، عربستان و … ـ با مذهب جعفری آشنا شده و از آیین وهابیت بیزار شد. ملاقات‌های مؤثر او با مراجع بزرگ شیعه همچون آیت‌الله خویی و سید محمدباقر صدر، نقطه‌ی عطفی در استبصار وی به شمار می‌رود. سرانجام به کشور خویش بازگشت و با پژوهش و مناظره و نهایت تحقیق، شیعه‌ی دوازده امامی شده و مبلغ توانایی گردید و البته در این مسیر با مسائل و مشکلاتی هم رو‌به‌رو شد. شش کتاب تیجانی که در زمینه‌ی اختلافات دو مذهب سنی و شیعه نوشته، بسیار معروف است که ان شاء الله در شماره‌ی بعد بدان پرداخته خواهد شد.

خلاصه ماشینی:

"آغاز سفر موفقیت‌آمیز جهت ملاقات با برخی دوستان، در یک روز تابستانی سفری طولانی به لیبی، مصر، لبنان، سوریه، اردن و عربستان آغاز نمود … … بعد از چند روز اقامت در لیبی، به مصر رفته با «شیخ عبدالباسط عبدالصمد» (قاری مشهور) و برخی علما ملاقات نمود و پیشنهاد اقامت در «الازهر» را به وی دادند و علاوه بر آن موفق به دیدار پیراهن و آثار دیگری از پیامبر (ص) گشت که آن‌ها را به هر کسی نشان نمی‌دادند … سپس با کشتی به بیروت سفر کرد که در بین راه با «منعم» استاد دانشگاهی از اهل عراق آشنا شد و این آشنایی مقدمه‌ای برای هدایت وی به‌شمار می‌رفت. هر کس این کتاب با ارزش را چه با آشنایی قبلی و چه بدون آشنایی قبلی مطالعه کند، احساس می‌کند که تبلیغ آن، وظیفه‌ای همگانی است و هرگز منحصر به یک انتشارات و یا یک کتاب‌فروشی نمی‌شود؛ گو این که اخباری نیز از گوشه و کنار می‌رسد که این کتاب، تأثیر به سزایی در روحیه‌ی حقیقت‌جویان نیک‌سرشت گذاشته و به راه اهل‌بیت (ع)، رهنمایشان ساخته است، همان‌گونه که اصل عربی آن «ثم اهتدیت» در ظرف مدت کوتاهی بیش از بیست هزار نفر را در محدوده‌ی تونس و اطراف آن، مستبصر نمود و این همه، از خلوص نیت و ایمان محکم مؤلف سرچشمه گرفته است که خدایش خیر دهد و با آل محمد (ص) محشور فرماید."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.