Skip to main content
فهرست مقالات

کارکرد تربیتی رسانه؛ گفتمان نوین ارتباطی مبتنی بر اندیشه اسلامی در ایران

نویسنده:

علمی-پژوهشی (وزارت علوم) (35 صفحه - از 137 تا 171)

کلیدواژه ها :

جامعه اسلامی ،تربیت ،ارتباطات ،طرحواره ،تحلیل نخبگی

Upbringing ،elite analysis ،Schemas ،Islamic society ،Communication

کلید واژه های ماشینی : ارتباطات ، ارتباطات تربیت محور ، تربیت ، ارتباطات انسانی ، ارتباطات انسانی و تربیت دینی ، ارتباطات تربیت محور مفهومی ، اسلامی ، طرحواره ارتباطات تربیت محور دینی ، ارتباطات تربیت محور دینی تدوین ، مفهوم ارتباطات انسانی

ارتباطات تربیت محور مفهومی نوینی است که از مفاهیم دو گانه ارتباطات انسانی و تربیت دینی الهام گرفته است. با نگرش در مفهوم ارتباطات انسانی از نوع اسلامی می توان به این موضوع اذعان نمود که غالبا در برقراری ارتباطات اعم از چهره به چهره، حضوری، غیرمستقیم، فردی، اجتماعی و....می توان به دو نوع کلی ارتباط پی برد. در هر یک از انواع ارتباط، مسائلی نظیر رشد، تعالی، تربیت وهدایت و...را به وضوح می توان مشاهده نمود. بنابراین، نویسندگان درصدد ارائه پاسخی متقن بدین سوال اساسی می باشند که ارتباطات تربیت محور مبتنی بر چه شاخص هایی است؟ و در ادامه ارتباطات تربیت محور در نظام اسلامی(ایران) دارای چه پیامدهای تربیتی، فرهنگی و ارتباطاتی خواهد بود؟ نتایج پژوهش که بر اساس تحلیل نخبگی یا سوات و بهره گیری از مطالعات کتابخانه ای و ابزار پرسشنامه ای تدوین گردیده اند، 59 مولفه اصلی را در راستای طراحی مدل ارتباطات تربیت محور احصاء نموده اند. سپس مولفه ها و با استفاده از تکنیک QSPM مورد تحلیل و ارزیابی دقیق واقع شدند و پس از تبیین و اولویت بندی متغیرها، طرحواره ارتباطات تربیت محور دینی تدوین گردید. نظریه های مورد استفاده در این مقاله نیز مبتنی بر نظریه های تربیت اسلامی علامه مطهری و ارتباطات دینی پروفسور حمید مولانا می باشد.

خلاصه ماشینی:

"٦- تجزیه وتحلیل دادهها الف - گام اول- شناسایی انواع شاخص ها: در گام نخست ، مهم ترین شاخص های مرتبط با دو مفهوم ارتباطات انسانی و تربیت دینی را از طریق روش دادهکاوی به دست آوردیم که در نهایت ٥٩ شاخص اصلی از بطن آن استخراج گردید که در جدول ذیل طبقه بندی نمودهایم : جدول ١- استخراج شاخص های ارتباطات و تربیت شاخص شاخص شاخص شاخص اعتمادسازی همپوشانی و همگرایی نظارت و کنترل عدم وجود واسطه امنیت مداری تحریف و تغییر تبیین مخاطرات شناخت ریشه تفاوتها شناخت کنش و واکنش ها (تعامل ) میزان تأثیرگذاری پویایی میزان تعمیم پذیری محدودیت تعداد مربیان میزان آزادی عمل مربیان عدم وجود واسطه گفتمان سازی احیای روشهای آموزشی و تربیتی هویت سازی و هویت بخشی شناخت انگیزهها بصیرت و معرفت متربیان از سوی مربیان قابلیت نوآوری و ابداع نخبه پروری ب- گام دوم- تفکیک انواع شاخص ها: در گام دوم، شاخص های اصلی ٥٩ گانه را در دو جدول و در قالب ارتباطات و تربیت تفکیک نمودیم : - لایه اول، ارتباطات: در این پژوهش تعریفی که از ارتباطات انسانی بیان میگردد به عنوان فرایند انتقال پیام از فرستنده به گیرنده به شرط همسان بودن معانی بین آنها است ."


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.