Skip to main content
فهرست مقالات

جذب سرمایه گذاری خارجی در راستای توسعه صادرات صنعتی

ISC (4 صفحه - از 22 تا 25)

کلید واژه های ماشینی : سرمایه ، صنایع ، جذب سرمایه‌گذاری خارجی ، راستای توسعۀ صادرات صنعتی ، فنی ، جذب سرمایه و دانش فنی ، صادرات محصولات صنعتی ، ایران ، سرمایه‌گذاری خارجی در راستای توسعۀ ، فن‌آوری روز جهان میسر

بخشی از تنگناهای مربوط به توسعهء صادرات ایران از کیفیت تولیدات صنایع ناشی‌ می‌شود.کیفیت نازل برخی محصولات صنعتی ایران سبب شده است که در بازار رقابت‌آمیز جهانی،خریداران پروپاقرصی برای مصنوعات صنعتی کشور پیدا نشود. این معضل بزرگ برای صادرات محصولات صنعتی از عقب‌ماندگی فن‌آوری و فقدان منابع‌ مالی کافی برای سرمایه‌گذاری‌های جدید تجدید ساختار صنعت در کشور سرچشمه‌ گرفته است.اما رفع این معضل از طریق جذب سرمایه‌گذاری خارجی و فن‌آوری روز جهان‌ میسر می‌گردد. در این گزارش تلاش می‌شود که موانع موجود برای جذب سرمایه و دانش فنی خارجی در صنایع کشور مورد ارزیابی قرار گیرد.

خلاصه ماشینی:

"با وجود بسیاری مزیت‌های نسبی اقتصادی در ایران، چنانچه مقررات سرمایه‌گذاری خارجی به گونه‌ای تنظیم شود که حقوق سرمایه‌گذاران در نقل و انتقال اصل و سود سرمایه‌گذاری‌شان را تضمین نماید و رعایت کند،بازار ایران جاذبه و فضای بسیار وسیعی برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی دارد. لذا ضرورت دارد که مقررات حاکم بر سرمایه‌گذاری خارجی(به‌ویژه در بخش نقل و انتقالات ارزی مربوط به خروج اصل و سود سرمایه‌گذاری)با توجه به شرایط حاکم بر ایران،بازارهای بین المللی سرمایه و رقابت موجود برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی،تنظیم و تدوین گردد،به گونه‌ای که فضای قانونی مناسب و پرجاذبه‌ای برای سرمایه‌گذاران پیشنهاد نماید. صنایع کشور برای جبران عقب‌ماندگی و تجدید حیات خود،چاره‌ای جز جذب دانش فنی و فن‌آوری روز جهان ندارند و این امر از طریق جلب مشارکت صاحبان فن‌آوری در تولید و یا خرید حق امتیاز میسر می‌گردد. با توجه به این موانعی که در زمینۀ جذب دانش فنی از طریق اخذ پروانۀ بهره‌برداری از فن‌آوری وجود دارد و در ضمن هزینۀ ارزی سنگین دستیابی به دانش فنی در بسیاری از رشته‌های صنعتی،جذب سرمایه‌گذاری خارجی به صورت انتقال فن‌آوری،بهترین شیوۀ کار می‌باشد. لذا تسهیل شرایط و مقررات برای جذب سرمایه‌گذاری خارجی می‌تواند معضلات مربوط به کمبود سرمایه و ارز و نیز عقب‌ماندگی از دانش فنی روز را در بخش صنعت از پیش رو بردارد و رشد کمی و کیفی تولیدات صنعتی و صادرات آنها را تسهیل نماید. در برخی قراردادهای سرمایه‌گذاری خارجی،دریافت بخشی از محصول تولیدی توسط شریک خارجی و یا کمک به بازاریابی برای فروش آنها در خارج از مرزهای کشور سرمایه‌پذیر نیز منظور می‌گردد که این امر در رشد صادرات صنعتی مؤثر می‌باشد."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.