Skip to main content
فهرست مقالات

نقش راهبردی بخش معدن در تنوع صادرات غیر نفتی

ISC (4 صفحه - از 57 تا 60)

کلید واژه های ماشینی : صادرات ، صادرات غیرنفتی ، بخش معدن ، نفت ، صادرات مواد معدنی ، بخش معدن در تنوع صادرات ، ارزش صادرات مواد معدنی ، صادرات مواد معدنی و فلزی ، افزایش صادرات غیرنفتی ، صادرات محصولات معدنی و فلزی

بزرگ‌ترین آرمان اقتصادی کشور در سال‌های پس از پیروزی انقلاب‌ اسلامی،رهایی از وابستگی به صادرات نفت بوده است.تمامی تلاش‌ها و سرمایه‌گذاری‌هایی که در سال‌های پس از انقلاب و به‌ویژه در دوران سازندگی پس از خاتمهء تحمیلی صورت گرفت.برای بازسازی و نوسازی بنیان‌های اقتصادی کشور با هدف کاهش اتکا به درآمد ارزی ناشی‌ از نفت بوده است. با گذشت این سال‌ها و تلاش و برنامه‌ریزی مسؤولان و مردم، متخصصان و پژوهشگران و..هنوز استعدادهای مادی و معنوی جامعه‌ به‌طور کامل به مرحلهء بهره‌برداری نرسیده است.یکی از بخش‌هایی که بیش‌ از دیگر بخش‌های اقتصادی مورد کم‌توجهی واقع شده،بخش معدن می‌باشد. این بخش ؟؟؟ جایگاه واقعی خود را در اقتصاد کشور نیافته و نتوانسته‌ است سهم خود را در تنوع‌بخشی به درآمدهای ارزی حاصل از صادرات ادا کند. با استعدادها و توانمندی‌های موجود در کشور و با عنایت به ذخایر متنوع و غنی زیرزمینی،توجه به بخش معدن در رشد تولید ناخالص داخلی، ایجاد فرصت‌های شغلی و نیز افزایش صادرات غیرنفتی،مؤثر خواهد بود. در این گزارش به عملکرد صادرات این بخش توجه داریم.

خلاصه ماشینی:

"با عنایت به این امر که معادن درواقع از انفال به حساب می‌آیند که مالکی عمومی دارند،و فقط برای دورۀ محدودی (طبق قانون جدید 25 سال)از سوی دولت به عنوان نماینده و وکیل مردم به بهره‌برداران خصوصی واگذار می‌شود، ضرورت دارد که در بخش معدن نیروی انسانی ماهر و متخصص فعالیت کند تا ضمن افزایش بهره‌وری و بهره‌برداری بهینه از منابع،منابع کشور را تلف می‌سازد. آنها با اشاره به ضرورت سرمایه‌گذاری در بخش فرآوری مواد معدنی برای کسب ارزش افزوده بیشتر برای تولید ناخالص داخلی و درآمد ارزی بالاتر در مجموعۀ صادرات غیرنفتی می‌گویند:افزایش بهره‌وری و تلاش برای کاهش هزینۀ تولید به‌ویژه در معادن،از مهم‌ترین عواملی است که می‌تواند به صادرات این بخش کمک کند."

برای مشاهده محتوای مقاله لازم است وارد پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.