Skip to main content
فهرست مقالات

گزارش های استنادی نشریات فارسی

نویسنده:

ISC (20 صفحه - از 215 تا 234)

چکیده:

گزارش های استنادی نشریات فارسی مهراد جعفر,مقصودی دریه رویا در سال 1381 طرح گزارشهای استنادی نشریات فارسی با هدف رتبه بندی مجلات فارسی بر اساس استانداردهای موجود در ISI جهانی در کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی آغاز گردید. در این طرح عناوین مجلات معتبر مربوط به سالهای 1378 تا 1380 مورد بررسی قرار گرفت. بر اساس نتایج حاصله، در هر سال پر استنادترین مجلات شناسایی و معرفی گردیده و برای هر عنوان ضریب تاثیر، شاخص آنی، نیم عمر، مجلات استناد کننده و مجلات استناد شونده مجله نیز مشخص می شود. در حال حاضر، طرح گزارشهای استنادی نشریات فارسی بر روی تمام مجلات که اعتبار خود را از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کسب کرده اند ادامه دارد. گزارش های استنادی نشریات فارسی از طریق وب سایت کتابخانه منطقه ای علوم و تکنولوژی به نشانی www.srist.com قابل استفاده است.

خلاصه ماشینی:

"به‌ عبارت دیگر،هدفی که گزارشهای استنادی نشریات معتبر فارسی دنبال می‌نماید این موضوع مهم است‌ که یک مجله چقدر به دفعات توسط مجلات دیگر مورد استناد و استفاده قرار می‌گیرد. 2)تعیین شاخص آنی 3)تعیین نیم عمر مجلات 4)تعیین مجله‌های استنادکننده 5)تعیین مجله‌های استناد شونده تعریف واژه‌ها ضریب تأثیر:عبارت است از نسبت تعداد استنادهای تعلق گرفته به مجله در دو سال قبل،به تعداد (1) Journal Citation Reports(ICR) مقالات دو سال گذشته آن نشریه،در یک سال مشخص شاخص آنی:عبارت است از نسبت تعداد استنادهای تعلق گرفته به یک نشریه،به تعداد مقالات آن‌ نشریه در سال مورد بررسی نیم عمر:نیم عمر مجله در واقع مدت زمانی را نشان می‌دهد که مقالات در موضوعات مختلف از تازگی برخوردار بوده،و استفاده از آنها در مطالعات بعدی می‌تواند حائز اهمیت باشد. تعداد مقالات:عبارت است از تعداد مقاله‌های منتشر شده یک نشریه در یک سال خاص روند تهیه گزارشهای استنادی نشریات فارسی‌ الف)انتخاب مجله‌ها در ابتدا جهت کاربر روی این طرح،نخست نشریات معتبر وزارت علوم،تحقیقات و فنآوری که در زمان شروع طرح شامل 011 عنوان مجله فارسی بود،انتخاب گردید و تصمیم گرفته شد که اطلاعات‌ کتابشناختی منابع و مآخذ موجود در آخر مقاله‌های نشریات معتبر سالهای 9731 و 0831 بررسی گردد. ب)تهیه کپی از منابع و ارجاعات در زمان شروع طرح اولیه برای ادامه کار:1)از جلد تمامی شماره‌های مورد بررسی(که عنوان‌ مجله،شماره،دوره و سال مجله را در برداشت)،2)از صفحه فهرست مندرجات مجله(که نشان‌دهنده‌ عناوین مقالات هر شماره بود)و3)از صفحات منابع و مآخذ هر مقاله(که استنادهای هر شماره را در برداشت)تصویر(کپی)تهیه می‌گردید،و سپس تمام صفحاتی که مربوط به یک شماره بودند در کنار هم‌ قرار می‌گرفت تا کار بررسی و ورود اطلاعات،دقیق‌تر و سریع‌تر انجام گیرد."

کلید واژه های ماشینی:

طرح گزارشهای استنادی نشریات فارسی ، اطلاعات ، کتابخانه ، مجلات استناد شونده مجله ، نیم‌عمر ، نمایش گزارشهای استنادی نشریات فارسی ، ورود اطلاعات ، مجلات استناد شونده ، استنادی نشریات فارسی مهراد جعفر ، طرح عناوین مجلات معتبر


برای مشاهده محتوای مقاله لازم است ورود پایگاه شوید. در صورتی که عضو نیستید از قسمت عضویت اقدام فرمایید.